تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

 

طلا

چند دلیل برای اینکه چرا ما باید روی طلا سرمایه گذاری کنیم!

 

طلا به خاطر ارزش و قدمت طولانی که دارد هزارن سال است که با فرهنگ کشورهای مختلف ادغام گردید. سکه‌های حاوی طلا حدود 800 سال پیش از میلاد ضرب گردید. و اولین سکه‌های طلای خالص حدود 300 سال بعد در زمان سلطان شاه کرسوس لیدیا (Croesus of Lydia) ضرب شد.

در طول قرن‌ها مردم به دلایل مختلف طلا را خریداری کردند. و امروزه هر کشوری که طلا بیشتری داشته باشد، اقتصاد آن دارای ثبات بیشتری است. چون طلا پشتوانه پول ملی هر کشوری می باشد. زمانی که ارزش دیگر ارزها در حال نزول است، این طلا که به عنوان یک بیمه باعث حفظ ارزش دارایی‌های شما می شود. امروزه که اقتصاد ما دچار مشکلات متعدد است سرمایه گذاری در طلا یک روش خوب برای حفظ ارزش دارایی‌ها شما می باشد. در ادامه ما برای شما 8 دلیل می آوریم که چرا در طلا سرمایه گذاری کنید.

پیشگویی‌های کلیدی

 • در طول تاریخ، همیشه طلا یک کالایی خاص و با ارزش بوده است.
 • امروزه مالکیت طلا می تواند به عنوان یک محافظ در برابر تورم و تعدیل کننده مناسب عمل کند.
 • طلا به عنوان یک ذخیره ارزش در دنیا شناخته می شود که در طول عدم قطعیت ژئوپلیتیکی می تواند بسیار مفید باشد.

1. تاریخچه‌ای طلا به عنوان ذخیره ارزش

برخلاف پول کاغذی و سایر فلزات که برای ذخیره ارزش در دوران مختلف مورد استفاد قرار می گرفت و در طی سالیان ارزش آنها کم  می شد، طلا در همه دوران‌ها یک دارایی با ارزش بود. مردم از طلا به عنوان روشی برای انتقال ثروت خود از نسلی به نسل دیگر استفاده می کنند. از زمان‌های قدیم مردم به خواص بی نظیر این فلز گرانبها پی بردند. آنها می دانند طلا دچار خوردگی نمی شود و می توان به راحتی از طریق یک شعله معمولی آن را ذوب نمود و به یک سکه تبدیل کرد. علاوه بر این، طلا برخلاف سایر عناصر رنگی منحصر به فرد و زیبا دارد و اتم‌های موجود در طلا سنگین‌تر هستند به همین علت الکترون‌ها سریعتر حرکت می کنند که این موضوع باعث جذب بیشتر نور می شود.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  اعلام قیمت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بزودی

2.ضعف دلار آمریكا

اگرچه دلار آمریكا یكی از مهمترین ارزهای جهانی برای سرمایه گذاری است. اما زمانی که ارزش دلار در برابر سایر ارزهای مشابه سقوط می کند مانند اتفاقی که بین سال‌های 1998 تا 2008 رخ دارد، این فلز گرانبها امنیت مالی بالایی دارد. زمانی که قیمت دلار سقوط می کند ارزش طلا بالا می رود. به عنوان مثال در فاصله سال‌های 1998 تا 2008، قیمت طلا سه برابر شد و در اوایل سال 2008 به نقطه عطف خود یعنی هر اونس 1000 دلار رسید. و در فاصله سال‌های 2008 تا 2012 قیمت این فلز گرانبها دو برابر شد و هر اونس آن به 1800 تا 1900 دلار رسید. کاهش ارزش دلار آمریکا به دلایل مختلفی مانند بودجه کلان کشور، کسری تجاری و افزایش عرضه زیاد پول رخ می دهد.

3.پوشش ریسک تورم

طلا از نظر تاریخی یک محافظ عالی در برابر تورم بوده است، زیرا با افزایش هزینه‌های زندگی قیمت این فلز گرانبها نیز افزایش پیدا می کند. در طول 50 سال گذشته، سرمایه‌گذارن شاهد افزایش قیمت طلا بودند به خصوص زمانی که بازار بورس به خاطر تورم سقوط می کرد. دلیلش این است که وقتی ارز رایج قدرت خرید خود را به خاطر تورم از دست می دهد، این طلا است که وظیفه قیمت گذاری کالاها در بازار را به عهده می گیرد. علاوه بر این طلا به عنوان یک ذخیره ارزش، عالی عمل می کند. به همین علت است که مردم هنگامی که می فهمند ارزش پول کشورشان در حال سقوط است، آنها ترجیح می دهند طلا بخرند تا ارزش دارایی آنها کاهش نیابد.

4. محافظت از تورم

نرخ تورم زمانی افزایش می یابد که قیمت کالاها در یک دوره خاص افزایش یابد، فعالیت تجاری کند و اقتصاد تحت تاثیر بدهی‌های بیش از حد قرار گیرد. بزرگترین رکود جهان در دهه 1930 رخ داد، اگر چه بحران‌های مالی دیگری نیز در سال 2008 رخ داد که باعث افزایش شدید قیمت‌ها شد. ولی این بحران نسبت به بحران سال 1930 کوچکتر بود. در طول رکود اقتصادی، قدرت خرید نسبی طلا افزایش می یابد، درحالی که قدرت ارز رایج کشورها کاهش می یابد. دلیل این امر این است که مردم تصمیم می گیرند برای اینکه ارزش دارایی‌هایشان کاهش نیابد طلا بخرند. این روش بهترین راه برای پس‌اندازه در دوران رکود اقتصادی می باشد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  رئیس تسلا تهدید کرد : محدودیت کرونا رفع نشود، از کالیفرنیا می‌رویم

5. عدم قطعیت ژئوپلیتیکی

طلا ارزش خود را نه تنها در موارد عدم اطمینان مالی بلکه در زمان عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی نیز حفظ می کند. به طلا کالای بحران (crisis commodity) گفته می شود. زیرا مردم وقتی تنش‌های جهانی بالا می روند به امنیت نسبی این فلز گرانبها پناه می برند. در چنین مواقعی این روش سرمایه گذاری از سایر روش‌ها بهتر است. به عنوان مثال، قیمت طلا در واکنش به بحرانی که در اتحادیه اروپا امسال رخ داد افزایش یافت. قیمت این کالا اغلب زمانی که مردم اعتمادشان را به دولت از دست می دهند افزایش می یاید.

6.محدودیت‌های عرضه

بخش عمده‌ای عرضه طلا جهان از  دهه 1990 توسط بانک جهانی با فروش شمش طلا انجام می شود. که این عرضه از سال 2008 توسط بانک جهانی کاهش یافته است. همزمان میزان استخراج طلا از معادن از سال 2000 در حال کاهش است. براساس آمار سایت  BullionVault.com استخراج از معادن طلا از 2573 تن در سال 2000 به 2444 تن در طی سالیان گذشته رسید. البته براساس آماری که در سایت Goldsheetlinks.com منتشر شده است از سال 2011 میلادی دوباره تولید طلا رشد کرده و به 2700 تن رسید. به طور کلی استخراج طلا از یک معدن جدید بین 5 تا 10 سال طول می کشد. به عنوان یک قاعده کلی در اقتصاد، با کاهش عرضه طلا قیمت طلا افزایش پیدا می کند.

7.تقاضای در حال رشد

در سال‌های گذشته، افزایش ثروت در اقتصادهای نوظهور باعث افزایش تقاضا طلا شد. در بسیاری از کشورها، طلا با فرهنگ کشورها در هم تنیده است. هند یکی از بزرگترین کشورهای مصرف کننده طلا در جهان است. در این کشور طلا کاربردهای زیادی دارد، یکی از مهمترین کاربردهای طلا در این کشور ساخت جواهرات مختلف است. در فصل عروسی هند، که ماه اکتبر است بیشترین تقاضای جهانی برای طلا به وجود می آید. در کشور چین، میله‌های طلا یک نوع سنتی پس اندازه است، که با افزایش ثروت مردم این کشور تقاضا افرایش یافت. ولی همانطور که می دانید میزان عرضه طلا ثابت است.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  کمترین نرخ رشد اقتصادی چین در ۲۸ سال گذشته

تقاضا برای طلا در بین سرمایه‌گذارن نیز افزایش یافته است. بسیاری از افراد در سالیان گذشته از کالاها برای سرمایه‌گذاری استفاده می کنند، و یکی از بهترین کالاها طلا است. در حقیقت موسسه SPDR Gold Trus، تنها چهار سال پس از آغاز به کار، به یکی از بزرگترین دارنده‌های شمش طلا در سال 2008 تبدیل شد.

8.تنوع در سرمایه گذاری

نکته اصلی در سرمایه‌گذاری این است که در سبد خود تنوع ایجاد کنید به نحوی که هیچ گونه ارتباطی بین سرمایه‌گذاری‌های شما وجود نداشته باشد. طلا از نظر تاریخی با سهام و سایر ابزارهای مالی رابطه منفی داشته است. در مثال زیر می توانید این رابطه منفی را ببینید:

 • در دهه 1970 طلا رشد خوبی داشت، اما سهام به صورت وحشتناکی ارزش آن کاهش یافت.
 • دهه 1980 و 1990 برای سهام فوق العاده بود اما برای طلا وحشتناک بود.
 • در سال 2008 به خاطر بحران اقتصادی  قیمت طلا به صورت چشمگیری افزایش یافت، ولی ارزش سهام در این سال به شدت کاهش یافت.

برای داشن یک سرمایه گذاری متنوع بهتر طلا را با سهام و اوراق قرضه ترکیب کنید. تا نوسانات و ریسک کلی را کاهش دهید.

نتیجه گیری

طلا باید بخش مهمی از سبد سرمایه گذاری شما باشد زیرا قیمت آن در پاسخ به رویدادهایی که باعث می شود ارزش سرمایه گذاری کاغذی مانند سهام و اوراق بهادر که کاهش یابد، افزایش می یاید. اگر چه قیمت طلا در کوتاه مدت می تواند بی ثبات باشد، اما همواره ارزش آن در دراز مدت افزایش می یابد. در طی سالیان متمادی، کشورها از آن به عنوان محافظ در برابر تورم و کاهش ارزش ارزهای رایج خود استفاده می کنند.

 • تبلیغاتads right
  تبلیغاتads left
  تبلیغاتcanonbet
  error: Content is protected !!