بررسی پشتوانه بیت کوین ; پشتوانه پادشاه ارزهای دیجیتال چیست؟

بررسی پشتوانه بیت کوین ; پشتوانه پادشاه ارزهای دیجیتال چیست؟

بررسی پشتوانه بیت کوین ; پشتوانه پادشاه ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از رایج ترین سوالات اصلی مردم هنگام آشنایی بیت کوین و سایر رمز ارزها وجود داشتن پشتوانه آن است. بیت کوین در قیاس با سایر ارزهای مقبول مانند اسکناس و سکه طلا از فیزیک خاصی برخوردار نیست. به همین دلیل وجود پشتوانه برای چیزی که وجود خارجی ندارد اهمیت پیدا می کند.

پشتوانه بیت کوین چه چیزی است؟

پاسخ به این سوال که پشتوانه بیت کوین چه چیزی است؟ در یک کلمه خلاصه می شود ” هیچ چیز“!
اما اگر بیت کوین توسط چیزی پشتیبانی نمی شود، پس عملکرد بیت و ارزش آن توسط چه چیزی کنترل می شود؟

پرسیدن اینکه بیت کوین با چه چیزی پشتیبانی می شود، شبیه پرسیدن این است که کیلومتر سنج با چه چیزی پشتیبانی می شود؟

همان طور که برای داشتن واحدهای استاندارد که ما فاصله را اندازه می گیریم، ابزاری وجود دارد واحدهایی که مقدار را اندازه می گیرند نیز همین است.

دولت ها و پول

در تمام دنیا دولت ها این اجازه را دارند كه را بر سر پول هر تصمیمی تحمیل كنند.

هر دولتی با توجه به نیاز اقتصادی خود ارزش پول خود را بیشتر یا برای کسری بودجه خود کمتر کند اتفاقی به طور مشهود در نظام مالی کشورمان رخ داده است.

تا قبل از جنگ جهانی دوم انواع و اقسام فلزات گران بها و اشیا با ارزش نقش پول را بازی می کردند.

این تبادل ارزش مالی بین مردم و دولت ها مسائل و مشکلاتی را همراه داشت که سیاستمداران آن زمان پس از جنگ جهانی دوم سیستم برتون وودز را پیشنهاد دادند و این اولین گامی بود برای توسعه سیستم مالی جهان.

توافق سیستم برتون وودز گامی در جهت پشتوانه سازی پول ها بر اساس طلا

سیستم برتون وودز اولین سیستمی بود که برای کنترل ارزش پول بین کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.
این بدان معنی است که هر کشور باید یک سیاست پولی داشته باشد که نرخ ارز واحد پول خود را در یک مقدار ثابت – به علاوه یا منهای یک درصد – از نظر طلا حفظ کند.

تابلوی معرفی سیستم برتون وودز
تابلوی معرفی سیستم برتون وودز

هدف اصلی سیستم برتون وودز دستیابی به ثبات نرخ ارز و ارتقا تجارت و توسعه بین المللی بود که به وسیله آن کشور ها بدون درنظر گرفتن اشیا قیمتی و فلزات به مبادلات مالی و تجاری خود بپردازند.

چرا سیستم برتون وودز فرو پاشید؟

دلیل اصلی سقوط برتون وودز، سیاست پولی تورمی بود که برای کشور سیستم مالی کشور مبدا (آمریکا) نامناسب بود. اساسی ترین این مشکلات این بود که در آن زمان ارزش دلار آمریکا به قدری زیاد شد که تجارت های بین المللی به شدت کاهش یافت.
هر کدام از کشورها به دنبال پدید آوردن ارز فیات خود شدند در نهایت با تصمیم ایالات متحده برای تعلیق قابلیت تبدیل طلا به یکی از جنبه های اصلی سیستم برتون وودز خاتمه داد.

پس از فروپاشی این توافق نامه کشورهای اروپای غربی به طور سنتی بیشتر تجارت خود را با یکدیگر انجام می دادند.

پس از دست دادن سیستم برتون وودز، برخی از این کشورها نرخ های ثابت ارزی را در میان کشور های خود تجربه کردند و در سال ۱۹۹۵ واحد پول جدید “یورو” نامگذاری شد

▬ این مطلب را هم بخوانید:  ریزش بورس متوقف شد

انقلاب جدید با ارزهای فیات

بعد از خارج شدن هر کشور از توافق برتون وودز به دنیال اون هر کشوری دنبال ارز خود را ایجاد کرد و بر اساس اون مبادلات مالی درون کشوری خودش رو شروع کرد. البته این ارز عملا پشتوانه خاصی نداشت که به ارز های فیات مشهور شدند.

فیات پول یک ارز صادر شده توسط دولت ها است که کالایی مانند طلا پشتوانه آن نیست. پول فیات به بانک های مرکزی امکان کنترل بیشتری بر اقتصاد را می دهد زیرا آن ها می توانند میزان چاپ پول را کنترل کنند.

اکثر ارزهای کاغذی مدرن مانند دلار آمریکا ارزهای فیات هستند و عملا هیچ پشتوانه ی فیزیکی ندارند. تمامی ارزش و پشتوانه ارز فیات هر کشوری بر اساس قدرت اقتصادی و سیاسی اون کشور محاسبه می شود.

حدود ۱۸۰ ارز فیات در بازارهای جهانی وجود دارد، از جمله دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و حتی ریال ایران!

حالا شاید براتون این سوال ایجاد بشه بیت کوین هم که پشتوانه خاصی نداره می تونه ارز فیات حساب بشه یا نه ؟

پشتوانه بیت کوین
پشتوانه بیت کوین

آیا بیت کوین یک ارز فیات است؟

پول فیات به این دلیل ارزش داشته است که دولتی آن را قانونی اعلام می کند یعنی ارزش ذاتی از خودش ندارد. بیت کوین ارزش ذاتی خود را فراتر از اعتماد جامعه دارد.

بیت کوین به یک سیستم بدهی که توسط دولت ها به عنوان کسری بودجه است، تکیه نمی کند، ارزش آن به میزان کارایی و استفاده به عنوان یک ابزار مبادله ای خلاصه می شود.

پس می توان گفت که بیت کوین به عنوان یک ارز فیات قلمداد می شود و با توجه به ویژگی هایی که دارد نسبت به ارزهای فیات محبوب تر و موثرتر است.

۵ مزیت بیت کوین نسبت به ارزهای فیات

مزایای مختلفی بیت کوین نسبت به ارز فیات وجود دارد که اکثر مردم از آن ها آگاهی ندارند. بنابراین بیایید جزئیات را یکی پس از دیگری مرور کنیم تا بینش بهتری در این رابطه داشته باشیم.

هزینه ذخیره سازی و انتقال کم

در مقایسه با خدمات بانکی سنتی ، بیت کوین هزینه ذخیره سازی ندارد. در مورد انتقال پول، بیت کوین بهتر از پول فیات است. با افزایش قیمت بیت کوین، میزان انتقال نیز با آن افزایش می یابد. اما هنوز در مقایسه با ارز فیات ارزان تر خواهد بود.

تقسیم آن معاملات کوچک را امکان پذیر می کند

معاملات با بیت کوین در قسمت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ قابل قبول است. در واقع به این معنی است که معاملات معادل 0.00000001 قسمت است. و این تعداد معمولاً با نام Santoshi شناخته می شود (به منظور بزرگداشت سازنده آن). از این رو، به راحتی می توانید کوچکترین معاملات را انجام دهید. این امکان در مورد ارزهای فیات، امکان پذیر نیست. بنابراین، بیت کوین عادلانه ترین حالت معاملات است که می تواند انجام دهد. این فوق العادست.

ماورای مرزها زمین

معامله مرزی با ارزش یکسان در مورد پول فیات امکان پذیر نیست. اما در مورد بیت کوین این امکان وجود دارد. پول فیات محدود به مرزهای کشورهای مربوطه است. بیت کوین بدون محدودیت اجازه انتقال ارز را در سراسر جهان می دهد. اما در مورد ارز فیات، این مورد امکان پذیر نیست.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی ارز دیجیتال آلت کوین(Altcoin)

عدم امکان جعل

کلاهبرداران نمی توانند بیت کوین جعلی بسازند. دلیل آن این است که این یک ارز دیجیتال است، نه ارز کاغذی مانند پول فیات. بیت کوین از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند و جزئیات هر معامله در آن ثبت می شود. به هر حال نمی توانید آن را دور بزنید.
هر چیزی که خریداری کنید بلافاصله در فناوری بلاک چین ثبت می شود. به همین دلیل است که بلاک چین به عنوان دفتر دیجیتال تمام معاملات انجام شده با استفاده از بیت کوین نیز شناخته می شود. سوابق هر معامله دقیق است و در صورت تمایل هرگز نمی توانید آن را دست کاری کنید.

عدم دخالت دولت

بیت کوین توسط هیچ مرجع مرکزی هیچ کشوری قابل کنترل نیست. دولت نمی تواند هیچ قانونی را در زمینه خرید و فروش بیت کوین تنظیم کند. هر کاربر از بیت کوین در صورت تمایل خود در خرید، فروش و ذخیره بیت کوین آزاد است. اما در مورد ارز فیات، بانک ذخیره آن کشور مربوطه اختیار تصمیم گیری در مورد فروش، خرید و ذخیره پول فیات را دارد. از این رو در صورت داشتن بیت کوین می توانید از انعطاف پذیری بیشتری در معاملات برخوردار شوید. هر زمان که بخواهید می توانید طبق نیاز خود از بیت کوین استفاده کنید. موانع در مورد بیت کوین در مقایسه با ارز فیات کمتر است.

سوالات متداول درباره پشتوانه بیت کوین

بیت کوین توسط چه چیزی پشتیبانی می شود؟

بیت کوین توسط یک دفتر بلاک چین عمومی پشتیبانی می شود که حاوی اثبات تمام معاملات در شبکه است. بیت کوین از نظر عرضه محدود است و آن را کمیاب می کند، درست مثل فلزات گران بها مانند طلا.
یک ایده معمول تصور می شود که بیت کوین هیچ ارزشی ندارد فقط به این دلیل که هیچ چیز فیزیکی آن را پشتیبانی نمی کند. در صورتی که پشتوانه آن ارزشی است که مردم به عنوان مقبولیت از آن استفاده می کنند.

آیا بیت کوین توسط چیزی پشتیبانی می شود؟

مانند ارزهای فیات، بیت کوین توسط هیچ کالای فیزیکی یا فلز گران بهای پشتیبانی نمی شود. در طول بیشتر تاریخ خود، ارزش فعلی بیت کوین عمدتا به خاطر علاقه مندی مردم به استفاده از آن بوده است.

چه تعداد بیت کوین باقی ماده است؟

در حال حاضر ۱۸،۵۵۷،۲۰۰ بیت کوین وجود دارد. هنگام استخراج بلوک های جدید، این تعداد تقریباً هر ۱۰ دقیقه تغییر می کند. در حال حاضر، هر بلاک جدید ۶.۲۵ بیت کوین را به گردش می اندازد.

بیت کوین چگونه تولید می شود؟

بیت کوین های جدید با یک فرآیند رقابتی و غیرمتمرکز به نام “استخراج” تولید می شوند. این فرایند شامل این است که افراد به دلیل پردازش از طریق ماینرها، پاداش می گیرند. استخراج کنندگان بیت کوین در حال پردازش معاملات و امنیت شبکه با استفاده از سخت افزارهای تخصصی هستند و در ازای آن بیت کوین های جدید تولید و بین استخراج کنندگان تقسیم می شوند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  بازار نفت همچنان نگران کاهش تقاضا است

آیا بیت کوین می تواند شما را ثروتمند کند؟

در واقع شما باید حدود ۱۰۰۰ بیت کوین را که ارزان بودند خریداری می کردید. این هزینه در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰ هزار دلار برای شما به همراه داشته است و همین امروز شما را به یک میلیونر تبدیل می کند. امروزه کسب یک میلیون با بیت کوین هنوز هم ممکن است، اما شما به مقداری سرمایه نیاز خواهید داشت.

آیا باید بیت کوین خود را بفروشم یا نگه دارم؟

این یک تصمیم دشوار است که آیا مقداری بیت کوین خود را بفروشید یا تمام آن را سرمایه گذاری کنید. برخی از کارشناسان توصیه می کنند در صورت ریسک پذیری یا نیازهای مالی فوری، بین ۲۰ تا ۵۰ درصد فروش داشته باشید. همچنین اگر نمی خواهید سال ها منتظر یک بازده بالقوه عظیم باشید، فروش مقداری بیت کوین خود منطقی است.

آیا زمان مناسبی برای فروش بیت کوین است؟

هیچ زمان مناسبی برای فروش بیت کوین وجود ندارد، بنابراین هیچ کس نمی تواند به شما بگوید چه موقع دقیق بفروشید. این بازار چگونه کار می کند – اگر همه شروع به فروش کنند، قیمت به شدت سقوط می کند.

آیا بیت کوین بی خطر و قانونی است؟

وضعیت حقوقی بیت کوین در ایالات متحده و سایر نقاط
از فوریه سال ۲۰۲۰، بیت کوین در ایالات متحده، ژاپن، انگلیس، کانادا و سایر کشورهای پیشرفته قانونی بود. برای اهداف مالیاتی، بیت کوین معمولاً به عنوان ارز تلقی می شود. بیت کوین به طور کلی مبلغ قانونی محسوب نمی شود.

آیا خطری در بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین در انتهای طیف سرمایه گذاری “بسیار پر خطر” قرار دارد. قیمت ارزهای رمزپایه بی ثبات است. برخی از آن ها می توانند سقوط کنند، دیگران می توانند کلاهبرداری باشند. و گاهی اوقات ممکن است یکی افزایش یابد و بازدهی برای سرمایه گذاران ایجاد کند.

چرا برتون وودز از هم فرو پاشید؟

اساسی ترین این مشکلات این بود که در آن زمان ارزش دلار آمریکا به قدری زیاد شد که تجارت های بین المللی به شدت کاهش یافت.

نتیجه گیری

با توجه به مباحث بالا مشخص شد که بیت کوین در چه جنبه هایی در مقایسه با پول فیات سودمندتر است. در روزهای آینده نیز ممکن است اتفاق بیفتد که کل دنیا یک ارز واحد با ارزش یکسان داشته باشند. جالب ترین قسمت بیت کوین این است که به تدریج با بسیاری از ویژگی های مفید در حال تبدیل شدن به ارز جهانی جهان است.
نمی توانید از این واقعیت غافل شوید که بیت کوین انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با سایر ارزهای جهان ارائه می دهد. از این رو، قبل از استفاده از بیت کوین، شما باید تمام دانش لازم در مورد بیت کوین را کسب کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام انتخاب بیت کوین تصمیم درستی گرفته اید.

تبلیغاتads right
تبلیغاتads left
تبلیغاتcanonbet