بازی کارتی چور وولی

معرفی و تحلیل بازی کارتی چور وولی (Chor Voli)

بازی کارتی چور وولی (Chor Voli) یک بازی افغانی است. این بازی در سال 2011 در کشور پاکستان بسیار محبوب شد. این بازی را پناهجویان افغان به پاکستان بردند. ما در این مقاله به معرفی بازی کارتی چور وولی می‌پردازیم.

معرفی بازی چوور وولی

بازی کارتی چور ولی یک بازی پارتیشن، شبیه به بازی بریتانیایی کرش است. هر یک از چهار بازیکن در این بازی 13 کارت دریافت می‌کنند. آن‌ها از این کارت‌ها برای تشکیل چهار تا دست 3 کارتی مشابه دست‌های بازی برگ استفاده می‌کنند. سپس با استفاده از ترکیب‌ها با یکدیگر مسابقه می‌دهند. هر مرحله از مسابقه با قوی‌ترین دست هر بازیکن شروع می‌شود. بازیکنی که دست قوی‌تر را دارد برنده آن دور می‌شود.

بازیکنان و کارت‌ها

این بازی را به صورت چهار نفره می‌توانید بازی کنید. در این بازی از یک بسته ورق استاندارد 52تایی استفاده می‌شود. جهت بازی در خلاف جهت عقربه های ساعت است. معمولاً در بازی کارتی چور وولی از چیپ برای امتیازدهی استفاده می‌شود.

ترکیبات کارت‌ها در بازی چور وولی

ترکیبات معتبر سه کارتی به ترتیب نزولی به شرح زیر است:

سه نوع شبیه هم (Three Of A Kind)

باارزش‌ترین ترکیب آس- آس- آس، سپس بی بی- بی بی- بی بی، شاه- شاه- شاه، …….3- 3-3، ترکیب 2- 2 -2 کمترین ارزش را دارد.

فلاش استریت سه کارته (Three-Card Straight Flush)

سه کارته متوالی از یک خال، بالاترین ترکیب آس، شاه، بی بی است سپس آس، 2، 3 در مرحله بعد شاه، بی بی، سرباز و در انتها 2، 3، 4 قرار دارد.

استریت سه کارته (Three-Card Straight)

سه کارت متوالی از خال‌های متفاوت. رتبه بندی آن شبیه فلاش استریت سه کارته می‌باشد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  آموزش بازی بی بی سلام

فلاش سه کارته (Three-Card Flush)

سه کارت از یک خال که متوالی نیستند. ابتدا بالاترین کارت مقایسه می‌شود. اگر کارت‌های بالا برابر باشند، کارت‌های دوم و سپس کارت‌های سوم را مقایسه کنید. بنابراین آس، شاه، سرباز بالاترین و 2، 3، 5 کمترین ارزش را دارند.

سه کارت نامرتبط

سه کارت که هیچ کدام از دو کارت رتبه یکسانی نداشته باشند. ابتدا بالاترین کارت مقایسه می‌شود. اگر کارت‌های بالا برابر باشند، کارت‌های دوم و سپس کارت‌های سوم را مقایسه کنید. همانند فلاش سه کارته آس، شاه، سرباز بالاترین و 2، 3، 5 کمترین ارزش را دارند.

توجه کنید سه کارت غیرمرتبط باید واقعاً نامرتبط باشند. اگر دو کارت از سه کارت مشابه باشند، یا اگر دو کارت برای یک جفت باشند، نمی‌توانند ترکیبی از سه کارت غیرمرتبط را تشکیل دهند.

پخش کارت‌ها، شروع بازی چور وولی

چور وولی (Chor Voli)قبل از پخش کارت‌ها، هر بازیکن 1 چیپ داخل پات می‌گذارد. سپس به هر کدام از بازیکنان 13 کارت داده می‌شود. این بستگی به دیلر دارد که در یک زمان چند کارت می‌دهد.

اگر یک بازیکن چهار کارت از یک نوع داشته باشد، هیچ بازی وجود ندارد و بازیکنی که بالاترین چهار کارت را داشته باشد، هر چهار چیپ داخل پات را برنده می‌شود. هنگام مقایسه چهار کارت از یک نوع، چهار آس بالاترین و پس از آن شاه، بی بی و غیره تا 2 (پایین ترین) قرار دارند. یکی دیگر از قوانین ممکن این است که چهار تا کارت 4 چهار بالاترین باشد و به دنبال آن آس، شاه و ….. باشد.

اگر هیچ کس چهار کارت مشابه نداشته باشد، بازیکنان دست‌های خود را به صورت ترکیب‌های سه‌کارتی طبقه‌بندی می‌کنند که در بالا توضیح داده شد و سپس کارت‌هایی را که بخشی از یک ترکیب معتبر نیستند، رو به پایین دور می‌اندازند. هر کارت فقط در یک ترکیب قابل استفاده است.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی بازی کازینویی اولتیمت نیو نیو

دور انداختن کارت‌ها در بازی کارتی چور وولی

تعداد دور انداختن کارت به تعداد ترکیب‌های معتبری که یک بازیکن می‌تواند بسازد بستگی دارد. بازیکنی که بتواند چهار ترکیب را تشکیل دهد، یک کارت را کنار می‌گذارد، بازیکنی سه ترکیب بتواند بساز، چهار کارت را کنار می‌گذارد و غیره. نگه داشتن کارت‌هایی که جزء ترکیبات نیستند در دست بازیکن غیرقانونی است.

بعد از اینکه همه حداقل یک کارت را کنار گذاشتند، اولین بازیکن (در سمت راست دیلر) قوی‌ترین ترکیب خود را روی میز قرار می دهد. سایر بازیکنان نیز با قوی‌ترین ترکیب‌های خود در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بازی می‌کنند. هر کسی که بالاترین ترکیب را داشته باشد یک چیپ از پات را برمی‌دارد و به دور دوم می‌رود. در دور دوم نیز هر بازیکنی که قوی‌ترین دست را داشته باشد، برنده است. این روند تا چهارمین دور ادامه می‌یابد.

توجه کنید این امکان وجود دارد که دو بازیکن در بالاترین ترکیب با هم مساوی باشند. در این حالت بازیکنی که دست بعدی باارزش‌تری دارد برنده چیپ می‌شود.

بازیکنانی که از تمام ترکیبات خود استفاده کرده‌اند در دورهای بعدی رقابت نمی‌کنند. به عنوان مثال اگر فقط یک بازیکن چهار ترکیب داشته باشد، به طور خودکار آخرین دور بازی را برنده می‌شود.

بازیکنی که در آخرین دور بازی برنده می‌شود، در دست بعدی او دیلر می‌گردد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با بازی بلک جک برن اوت

تاکتیک در بازی چور وولی

بازی کارتی چور وولی ممکن است در نگاه اول یک بازی شانسی به نظر برسد، اما در واقع مهارت قابل توجهی را برای ایجاد ترکیب‌های مختلف نیاز دارد. به عنوان مثال، به طور کلی عاقلانه نیست که اولین ترکیب بسیار قوی و به دنبال آن سه ترکیب ضعیف تشکیل شود. سودآورتر است که اولین ترکیب را فقط کمی قوی‌تر از ترکیب دوم کنید، و به همین ترتیب، زیرا دورهای بعدی به اندازه دور اول برای بردن ارزش دارد.

بازی کارتی رامچی (Ramchi)

این بازی شبیه بازی کارتی چور وولی است. این بازی سه نفره است و به هر بازیکن 17 کارت داده می‌شود. کارت‌های باقیمانده رو به بالا روی میز قرار می‌گیرد و بازیکنی که دو کارت خشت دارد می‌تواند در ازای آن کارت‌های کارت جدید بگیرد. هر بازیکن می تواند تا پنج ترکیب تشکیل دهد که دو یا چند کارت باقی مانده خود را کنار می‌گذارد.

رتبه بندی ترکیبات در بازی کارتی رامچی مانند چور وولی است.

برنده دور اول یک چیپ، و برنده دوره‌های بعدی نیز هر کدام یک چیپ برنده می‌شوند. بنابراین شما باید در این بازی به صورت ترکیبات را ایجاد کنید که بتوانید در تمامی دوره‌ها برنده شوید.

توجه داشته باشید که ترکیب‌ها باید به ترتیب نزولی باشد. بازی با ترکیب قوی‌تر از آنچه که در دور قبل بازی کردید، غیرقانونی است.