زدودن باورهای غلط فوتبال

فینال جام اروپا

علاوه بر این، آنها برای اینکه دو تیم به فینال برسند. باید تیم‌ های زیادی را در طول مسیر شکست دادند. اعتبار خود را به عنوان یک برنده بالقوه مسابقات ثابت می‌کردند. در نتیجه مسابقات فینال‌ بین این دو تیمِ با کیفیت، رقابتی است. به همین دلیل ممکن است بازی های فینال نزدیک به هم باشند. فینال جام فوتبال در سال 2022 در قطر میزبانی می شود.

در حالی که این نظریه منطقی دارد. آیا نتایج اخیر به درستی این ایده را منعکس می کند؟ داده های مربوط به گل ها از شش فینال مسابقات فوتبال عبارتند از:

• جام حذفی

 جام لیگ برتر انگلیس

 لیگ قهرمانان

 لیگ اروپا

• جام قهرمانی اروپا

انجام این کار، ما را قادر می سازد تا مقایسه کنیم که آیا گل  فینال بیشتر یا کمتر از میانگین گل  در هر بازی در مسابقات بوده است یا خیر.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  موجودات مزاحمی که در هر بازی فوتبال رو اعصاب شما هستند

البته لازم به ذکر است که این حجم اماری نمونه از نظر تعداد فینال ها (پنج فینال آخر هر مسابقه) کوچک بوده. در مورد فینال های باشگاهی، نمونه اماری ما فقط تیمهای انگلیسی هستند.

می‌توانیم مستقیماً میانگین گل‌های هر بازی (GPG) را با گل‌های فینال مقایسه کنیم:

در خلال مدتی که داده ما تحت ظاهرسازی حجم نمونه کوچک است. استنباط های زیادی وجود دارد که می توانیم از این داده ها نتیجه بگیریم.

اولاً، به نظر می‌رسد که بین امارهای مربوط به رقابت‌های جام داخلی انگلیس در مقایسه با رقابت‌های جام اروپایی، تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

لیگ قهرمانان اروپا تفاوت زیادی با.ام حذفی دارد. یعنی مسابقات فینال UCL در مقایسه با  فینال جام حذفی که دارای میانگین گل کمتر از ۰٫۳۸ است. دارای میانگین گل بیشتر از ۰٫۵ می­باشد.

فینال جام فوتبال و لیگ اروپا

جالب است که هر دو رقابت باشگاهی اروپا در این نمونه تنها شامل دو رقابت هستند که با ضرب المثل قدیمی که فینال های جام حذفی رقابت های نزدیک به هم هستند. در تضاد است زیرا در سه فینال از پنج فینال آخر هر دوی مسابقات لیگ قهرمانان و لیگ اروپا، بازی ها با بیش از یک گل همراه بوده است.

شاید این حالت به این دلیل است که تیم های کشورهای مختلف در این فینال ها با سبک های متضاد فوتبال بازی می کنند. در نتیجه رقابت آزادتری دارند زیرا یک سیستم و سبک بازی موفق تر از دیگری است.

از همین اصل می‌ توان برای توضیح اینکه چرا مسابقات جام داخلی معمولاً رقابت‌های نزدیک‌تری هستند استفاده کرد. زیرا هر دو تیم درک بیشتری در مورد حریف و سبک بازی خود خواهند داشت زیرا هر دو از یک کشور سرچشمه می‌ گیرند.

علاوه بر این، فقط یکی از چهار فینال جام حذفی گذشته با بیش از یک گل به اتمام رسید و مابقی فینال ها کاملا با نتایج نزدیک به هم دنبال شدند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  افشای نام برنده نهایی توپ طلای ۲۰۲۱ قبل از اعلام رسمی

با این وجود، علیرغم اینکه فینال جام حذفی GPG کمتری از میانگین مسابقات دیگر دارد. اما فینال جام حذفی در سه فینال از پنج فینال اخیر خود، با بیش از یک گل همراه بوده است.

از نظر بازار شرط بندی Over/Under، چهار فینال از پنج فینال جام حذفی منجر به Over یا بیشتر از شد.

همچنین لازم به ذکر است که دورهای اولیه هر یک از این تورنمنت ها دارای تیم هایی با کیفیت و مهارت پایین تر هستند که معمولاً به دورهای بعدی راه نمی یابند که می تواند میانگین مسابقات را برای گل ها تغییر دهد. زیرا تیم های با کیفیت بالاتر تمایل به به ثمر رساندن گل های کمتر دارند.

 آیا تفاوتی بین فینال جام فوتبال باشگاهی و بین المللی وجود دارد؟

فینال جام فوتبال و لیگ اروپا

استفاده از نمودار نشان‌ دهنده این است که نه تنها به نظر می‌رسد که فینال‌ های بین‌المللی رقابت‌ های بسیار نزدیک به هم باشند (همانطور که تفاضل گل -۰٫۹ و -۰٫۵ در فینال‌ های یورو و جام جهانی این حالت را نشان می ­هند). بلکه این واقعیت را نیز بیان می­کند که فقط سه مورد از ۱۰ بازی اخیر فینال های بین المللی با بیش از یک گل همراه بوده است. فینال جام فوتبال

برد ۲-۰ برزیل مقابل آلمان، پیروزی ۴-۲ فرانسه مقابل کرواسی در جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸، و همچنین شکست ۴-۰ اسپانیا از ایتالیا در یورو ۲۰۱۲ تنها رقابت های مشهودی با بیش از یک گل بوده است.

به استثنای تنها برد ایتالیا در ضربات پنالتی در سال ۲۰۰۶، مسابقات یورو ۲۰۰۰، ۲۰۱۶، و جام جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، قبل از اینکه با یک گل برنده بازی مشخص شود، همگی به وقت اضافه رفتند.

واضح است که به نظر می‌رسد در فینال‌ های باشگاهی در مقایسه با فینال‌های بین‌ المللی از نظر گلزنی اختلاف بیشتری وجود داشته باشد. شاید فشار روی بازیکنان در هنگام نمایندگی کشورشان در مقابل مواقعی که در تیم های باشگاه‌ هایشان بازی می­کنند بیشتر است. یا شاید به دلایلی بیشتر مرتبط باشد. مثلاً اینکه مسابقات فقط هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود. یا میهن‌ پرستی شخصی یک بازیکن نسبت به کشورشان.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  7 مستند درباره ی شرطبندی که باید حتما ببینید

شرط‌بندان از این آمار چه چیزی می‌توانند بیاموزند؟

به نظر می‌رسد روند کلی، این نظریه را تأیید می‌ کند. فینال‌ جام های مختلف معمولاً رقابت‌ های نزدیکی هستند. اما شرط‌بندان چگونه می‌توانند از این دانش به عنوان بخشی از یک استراتژی شرط‌بندی موفق سود ببرند؟

ما میانگین گل‌های زده‌ شده در هر یک از فینال‌ شش مسابقه را با میانگین خط پایانی مقایسه کردیم.  آیا انگیزه­ای وجود دارد که شرط‌بندان را در بازارهای Over/Under به جلو سوق دهد یا خیر:

جالب اینجاست که هر چهار فینال رقابت‌های باشگاهی مربوط به پنج سال گذشته به طور متوسط کمتر از میانگین گل‌ها در آن رقابت‌ها بودند. نشان می‌دهد شرط‌بندان می‌ توانند بطور عاقلانه در شرطبندی در بازار Over را در خصوص فینال‌های باشگاهی در نظر بگیرند.

به نظر می رسد بیشترین ارزش این مورد در فینال جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا باشد. چهار فینال از پنج فینال اخیر جام حذفی بیش از خط بسته بوده اند. در حالی که نمودار بالا نشان می دهد. بیشترین اختلاف در خصوص میانگین، در فینال لیگ قهرمانان اروپا مشاهده می­شود. یعنی هنگامی که خط بسته با گل های زده شده مقایسه می­شوند.

بار دیگر، به نظر می‌رسد که فینال‌ های بین‌المللی به طور متوسط رقابت‌ های بسیار نزدیک‌تری هستند. در حالی که فینال‌ های قهرمانی اروپا، با میانگین گرفتن زیر خط بسته، روند کلی را به چالش می‌ کشند. بعلاوه، میانگین فینال جام جهانی مربوط به بیش از خط بسته، تا حدزیادی به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ (شش گل) کاهش یابد تعداد گل ها اندازه مجموع چهار فینال گذشته است. فینال جام فوتبال

به طور کلی، باید بگوییم که فینال های جام همیشه رقابت های به هم نزدیک هستند. امور غیرقابل پیش بینی یک تعمیم کلی است. شرط‌بندان باید بدانند که رقابت‌های باشگاهی، به‌ ویژه مسابقات اروپایی. می‌توانند در هر دو بازار Over/Under و Totals مقادیر ارزش مندی را ارائه دهند.