تبلیغات

 

12 توصیه کلیدی برای پیشرفت تازه کارها در پوکر

به راحتی می توان صدها توصیه برای بهتر شدن در پوکر پیدا کرد، ولی برای فراگیری واقعی استراتژی پوکر و به سود رسیدن در این بازی، باید بتوانید تشخیص دهید در ابتدای مسیرتان در این بازی کارتی، چه چیزی باید یاد بگیرید. اگر از بازیکنان باتجربه پوکر هستنید، این یادداشت چندان کمکی به شما نخواهد کرد، ولی اگر تازه شروع کرده اید، زمان و پول بسیاری برایتان پس انداز می کند. نویسنده مطلب تمام مراحل مبتدی تا پیشرفته پوکر را طی کرده و در این یادداشت بهترین توصیه ها برای پوکربازان مبتدی را آماده کرده است.

1- قوانین، موقعیت ها و رده بندی دست های پوکر را یاد بگیرید

معمولا این اولین قدمی است که می خواهید طی کنید و بسیاری از بازیکنان چرایی آن را درک می کنند. در حالی که یادگیری قوانین کلی پوکر تگزاس هولدم (Texas Holdem poker rules) می تواند راحت باشد، باید زمانی را صرف درک رده بندی دست های مختلف پوکر (poker hand ranking) هم بکنید. نباید در جریان بازی وقتی را صرف تجزیه تحلیل رده بندی دست ها بکنید و زمان ارزشمندتان را تلف کنید. جدول زیر، رده بندی دست های پوکر را نمایش می دهد.
به ترتیب از بالا به پایین، دست های های پوکر به شرح عکس زیر است:

شرح رده بندی دست ها در پوکر
 • رویال فلاش (Royal Flush): شامل 5 کارت بالای پشت سرهم از یک جنس به ترتیب ده، سرباز، بی بی، شاه و آس است.
 • استریت فلاش (Straight Flush): شامل 5 کارت پشت سرهم از یک جنس است.
 • کاره (Four of a Kind): شامل 4 کارت مشابه از جنس های مختلف است.
 • فول هاوس (Full House): شامل 3 کارت مشابه از جنس های مختلف و 2 کارت مشابه دیگر از جنس های مشابه است. مثلا براساس تصویر، 3 سرباز و 2 هفت.
 • فلاش یا رنگ (Flush): شامل 5 کارت از یک جنس است.
 • استریت (Straight): شامل 5 کارت پشت سرهم از جنس های مختلف است.
 • سه (Three of a Kind):  شامل 3 کارت مشابه از جنس های مختلف است.
 • دو جفت یا دو پر (Two Pairs): شامل 2 جفت کارت مشابه از هر جنس است. مثلا 2 تا شش و 2 تا چهار طبق عکس.
 • یک جفت یا پر (One Pair): شامل یک جفت کارت مشابه است.
 • غیرجفت (No Pair): شامل 5 کارت مختلف از جنس های مختلف است که در هیچ کدام از رده بندی های بالا قرار نمی گیرد.

مثال هایی از رده بندی دست ها در پوکر

یادگیری موقعیت ها بسیار مهم است و بدون انجام آن نباید اقدام به بازی کنید. حتی اگر قبلا هم بازی نکرده باشید، حتما شنیده اید که موقعیت ها اهمیت بالایی در پوکر دارند. باید بگوییم این درواقع یکی از مهم ترین توصیه های پوکر است که باید در آغاز راه، آویزه گوش تان کنید. برای همین، نادیده اش نگیرید.

معمولا، وقتی گفته می شود نسبت به سایر بازیکنان موقعیت دارید (to have a position on other players)، به این معنا است که بعد از آنها بازی می کنید و می توانید تصمیم تان را براساس بازی آنها بگیرید. در این شرایط، اطلاعات قابل اتکایی دارید که می توانید مورد توجه قرار دهید. می توانید بدانید شرط بندی یا چک کرده اند، چقدر برای تصمیم شان وقت گذاشته اند و از چه نوع Sizing استفاده می کنند. مثلا، چک سریع رقیب می تواند به این معنا باشد که دست ضعیفی دارد و شما می توانید برهمین اساس، بلوف بزنید. در این باره خیلی مثال ها می شود زد، ولی یک چیز واضح است: بهتر است قبل  از اینکه به رقبا اطلاعات بدهید، از آنها اطلاعات بگیرید. وقتی آماده یادگیری استراتژی پوکر شدید، حواستان باشد داشتن موقعیت از موارد حیاتی پوکر است و وقتی موقعیت دارید، باید دست های بیشتری بازی کنید.
دست هایی که تصمیم می گیرید بازی کنید، تا حد بسیاری بسته به موقعیتی است که در آن قرار دارید. هر چقدر دیرتر بازی کنید، می توانید دست های بیشتری رو کنید و فشار بیشتری به رقیب بیاورید.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  نشان دادن دست برنده در پوکر ; سه رویکرد از سه استاد بزرگ پوکر

2- با ریسک پایین شروع کنید

همیشه قبل از شروع بازی هایتان، این توصیه را مدنظر داشته باشید. خیلی از بازیکنان علاقه ای به انجام بازی های کم ریسک ندارند، ولی یادتان باشد در ابتدا هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و نه هدر دادن پول تان است. از این رو، می توانید چند دلیل برای شروع با ریسک پایین داشته باشید:

 • اول از همه، با دانستن اینکه پول زیادی قمار نمی کنید، راحت تر خواهید بود و حتی اگر در اول کار چیزی از دست دهید، آسیب جدی نمی خورید. می توانید بازی را یاد بگیرید و ریسک بالایی نکنید که خب در نتیجه، ایده بسیار خوبی است.
 • دوم اینکه با هر بار بالا بردن ریسک، سطح مهارت تان هم بالاتر رفته است. شروع از پایین ترین سطح باعث می شود با ضعیف ترین بازیکنان روبرو شوید و ضمن یادگیری بازی، پول تان را هم در رویارویی با بازیکنان خیلی بهتر، دور نریزید.
 • در نهایت، این کار باعث می شود تصویر کلی در خصوص پوکر را به دست آورید و تمام بازی را درک کنید. موقعیت ها را می فهمید و دست ها را کاملا درک می کنید. در پوکر، همه چیز از راه تمرین بهتر می شود.

قبل از شروع به یادگیری استراتژی های پوکر، باید مطمئن شوید در تک تک بازی هایی که حاضر می شوید، راحتید و حس خوبی دارید.

در ابتدا هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و نه هدر دادن پول تان است.

3- نزدیک به رقیب ولی تهاجمی بازی کنید

بسیاری از بازیکنان مبتدی، با زیادی باز بازی کردن، اشتباه بزرگی مرتکب می شوند. باید در اول کار، قوی ترین دست تان را بازی کنید. این باعث می شود کمتر بازی کنید، ولی وقتی تصمیم به اقدام گرفتید، رفتار تهاجمی تری داشته باشید.
بسیاری از رقبایتان در سطوح پایین، در بسیاری مواقع دست تصادفی بازی می کنند و تنها با تکیه بر همین توصیه، می توانید دست بالاتر را مقابل شان داشته باشید. استفاده از این توصیه سبب می شود بدون از دست دادن پول زیاد، پوکر را به شیوه مناسب یاد بگیرید.
از این رو، به جای بالاتر بردن فشار روی رقیب، سعی کنید خودتان Raise و قمار را انجام دهید. با دانستن اینکه شما قبل از Flop (پخش کردن 3 کارت به رو در اول بازی) دست بهتر را دارید، در بلندمدت منجر به پیروزی تان می شود.

با دانستن اینکه شما قبل از فلاپ دست بهتر را دارید، در بلندمدت منجر به پیروزی تان می شود.

4- از موقعیت استفاده کنید

وقتی می خواهید در مورد بازی کردن یا نکردن یک دست تصمیم بگیرید، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید مدنظر قرار دهید، موقعیت است. وقتی دیرتر بازی کنید، پول بیشتری می برید، پس سعی کنید آنجا دست های بیشتری بازی کنید.
براساس عکس زیر، بهترین موقعیت برای پوکر Button که با BTN مشخص می شود، است که با نشستن در آنجا، می توانید دست های بیشتری نسبت به رقبا بازی کنید. برای عادت به این موضوع، اندکی زمان باید صرف کنید، ولی همیشه قبل از بازی، موقعیت تان را مدنظر قرار دهید.

5- فقط روی یک میز بازی کنید

این یکی از مهم ترین توصیه ها است. هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و به دست آوردن تمام اطلاعات است. از این رو باید بازی روی چند میز را برای آینده بگذارید و روی یک میز تمرکز کنید تا تمام اطلاعات لازم را بدست آورید. ببینید رقبا چطور بازی می کنند و چه دست هایی در ابتدای بازی رو می کنند. علاوه بر این، همان طور که گفتیم، روی استفاده از موقعیت تان و استراتژی بازی نزدیک ولی تهاجمی تمرکز کنید تا به نتایج خوبی برسید.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با جنیفر هارمان ثروتمند ترین قمار باز زن جهان

بازی روی چند میز را برای آینده بگذارید و روی یک میز تمرکز کنید

6- فقط زمانی که حس خوبی دارید، بازی کنید

در میز پوکر، احساسات دشمن تان هستند. درست است که وقتی باخت هایتان شروع می شود، حس ناراحتی و عصبانیت دارید و بالاخره باید با این مسائل کنار بیایید، ولی اوضاع را با حال بدتان در آغاز بازی ها، بدتر نکنید.
وقتی خسته، عصبانی یا مست هستیم، کارهای احمقانه ای می کنیم که ممکن است برایمان گران تمام شود. وقتی حس خوبی ندارید، سراغ پوکر نروید؛ کاری در نهایت باعث می شود بازیکن پوکر خیلی خوبی شوید.

7- احتمالات پوکر را یاد بگیرید

باید احتمالات پوکر را برای رسیدن به دست هایی که می خواهید به آنها برسید را بدانید. احتمالات پات (Pot Odds) چیست؟ مفهومی است که به شما اجازه می دهد بدانید قیمت مناسب برای ادامه دادن دست تان و اجرای برنامه تان را دارید. با مفهوم بزرگی روبرو هستیم که در این یادداشت نمی توانیم زیاد به آن بپردازیم، ولی لیستی از رایج ترین دست های تگزاس هولدم و اینکه برای بهتر کردن یک دست مشخص، چند کارت (Outs) باید بیرون بکشید را برایتان آماده کرده ایم:

 • احتمال Gun Shot یا گان شات: 4 کارت
 • Two over Cards یا 2 کارت بالاتر: 6 کارت
 • Open-ended straight draw یا دست استریت پایان باز: 8 کارت
 • دست فلاش: 9 احتمال
 • دست فلاش و گان شات: 12 احتمال
 • دست استریت فلاش: 15 احتمال

با دانستن این موارد، می دانید چقدر احتمال بهتر کردن دست تان وجود دارد؛ اگر می خواهید بدانید احتمال تقریبی جمع آوری دست مدنظرتان در Street بعدی چقدر خواهد بود، احتمالات بالا را در 2 ضرب کنید و اگر می‌خواهید بدانید احتمال تقریبی آن از Flop به ریور چقدر است، آن را در 4 ضرب کنید. اگر در فلاپ، دست استریت پایان باز (Open-ended straight draw) با 8 احتمال دارید، می توانید حدس بزنید در دور بعدی 16 درصد و در ریور، 32 درصد احتمال رسیدن به دست تان وجود دارد. البته این اعداد دقیق نیستند، ولی خیلی به اعداد حقیقی، نزدیک هستند و می توانید با استفاده از آنها، به بهترین و راحت ترین شکل ممکن، پوکر را فرا بگیرید. وقتی می خواهید در مورد دست تان تصمیم بگیرید، به این فکر کنید و این توصیه پوکر را جدی بگیرید.

با دانستن احتمال رو شدن برخی دست ها، می دانید چقدر احتمال بهتر کردن دست تان وجود دارد.

8- در مورد کارت های رقبا فکر کنید

وقتی در مورد احتمال جمع آوری دست تان می دانید، باید به دست رقبا هم فکر کنید. در این شرایط، می توانید حدس بزنید چند کارت قرار است برایتان رو شود تا تصمیم بهتری بگیرید. بسیاری از فاکتورها وجود دارند که نشان می دهد رقیب تان به دنبال جمع کردن چه دستی است:

 • در مورد موقعیتش و اینکه با چه دست هایی شروع می کند، فکر کنید
 • اقدام بعد از فلاپ او نشان می دهد به دنبال چیست. قمار یا چک می تواند نشان دهد دست خوب یا بدی دارد و باید به دنبال این اطلاعات هم باشید
 • بافت زمین بازی هم می تواند اهمیت بالایی داشته باشد. بازیکنان معمولا در Dry Boards (به زمانی اطلاق می شود که دسته کارت ها احتمالات بالایی برای ارائه نداشته باشند) نسبت به Connected Boards (هنوز احتمالات بسیاری برای رو شدن وجود دارد)، دست های بهتری دارند.
 • در نهایت مدت زمانی که برای اتخاد تصمیم و Sizing صرف می کند هم می تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارد.
▬ این مطلب را هم بخوانید:  پوکر بهتر است یا بلک‌ جک؟

موارد بسیاری برای مدنظر قرار دادن وجود دارد و باید برای رسیدن به آنجا بسیار تمرین کنید. اگر رسیدن تان به آنجا طول کشیده، خود را شماتت نکنید. با مفهوم پیچیده ای روبرو هستیم که در موردش چندین و چند کتاب نوشته شده است.

بسیاری از فاکتورها وجود دارند که نشان می دهد رقیب تان به دنبال جمع کردن چه دستی است.

9- صبور باشید

به گرفتن تصمیم های آنی و فکرنشده، عادت نکنید. این اشتباهی است که حتی بازیکنان باتجربه خیلی از اوقات مرتکب شده و شانس شان برای بردن پول را از بین می برند. صبورانه بازی کنید و به تمام مواردی که گفتیم، توجه داشته باشید. البته در ابتدا فکر در مورد این همه موضوع از جمله موقعیت تان، رده بندی دست ها و کارت های رقیب، سخت است. برای همین است که باید تنها روی یک میز بازی کنید و از تمام زمان تان برای تصمیم گیری، بهره برید.

10- بیش از حد بلوف نزنید

یکی از کسانی که تازه پوکر را یاد گرفته بود، اصول آن را به خلاصه ترین شکل ممکن روایت کرده است: «باید وقتی دست خوبی دارم، بازی کنم و وقتی ندارم، فولد کنم. درست است؟» البته وقتی بالاتر می روید و قرار است با رقبای قوی تری بازی کنید، دیگر همه چیز این قدر راحت نیست، چون آنجا بازیکنان بسیار تهاجمی تر بازی می کنند و بیشتر هم بلوف می زنند. برای همین باید بازی مقابل شان را یاد بگیرید. با این حال، در ابتدای راه، پایبندی به اصل ذکر شده، بسیار به درد بخور است.
در سطوح پایین و به عنوان یک اصل کلی، باید وقتی دست خوبی دارید، بازی کنید و وقتی ندارید، فولد کنید.

11- فولد کردن را یاد بگیرید

این توصیه پوکر را باید خیلی جدی بگیرید. وقتی رقبای ناشناس تان به یک باره شروع به Raise می کنند، حتی اگر دست های خیلی قوی هم داشته باشید، باید زیاد فولد کنید. خیلی از اوقات لازم است اعتماد به نفس کاذب تان را کنار بگذارید و عاقلانه به فولد کردن فکر کنید. بازیکنان سطوح پایین تر چندان بلوف نمی زنند و در بلند مدت، بهتر است به خودتان لطف کنید و دست های یک پَره را فولد کنید.
البته همه رقبا هم ناشناس نخواهند بود. اگر با کسی که دیوانه شده یا مرتب تهاجمی عمل کرده و Raise می کند، نباید دست تان را فولد کنید. باید کم کم درک کنید بازیکنان متفاوتی در پوکر وجود دارند و باید بازی های متفاوتی مقابل شان انجام دهید. آخرین توصیه مان هم در همین زمینه است.

خیلی از اوقات لازم است اعتماد به نفس کاذب تان را کنار بگذارید و عاقلانه به فولد کردن فکر کنید

12- از نرم افزار کمک بگیرید

اگر می خواهید بتوانید با تمام رقبا حتی در سطوح پایین رقابت کنید، باید به دنبال کمک باشید. از برنامه های خیلی قدرتمند صحبت نمی کنیم، بلکه منظورمان برنامه های ساده ای است که هر بازیکن در هر سطحی بتواند انجامش دهد. بررسی مرتب آمار نرم افزار بسیار مهم است، چون آمار رقبا را می بینید و شیوه بازی شان را می فهمید. از این طریق، انواع رقبا را می شناسید و استراتژی هایتان را براساس آن، تغییر می دهید. از جمله بهترین نرم افزارها در این زمینه Holdem Manager 3 است.

برای شناخت انواع مختلف رقبا، بهتر است از نرم افزار کمک بگیرید