تبلیغات

 

بیت کوین در عبور قدرتمند از مقاومت ۱۲ هزار دلاری ناکام ماند

بیت کوین در عبور قدرتمند از مقاومت ۱۲ هزار دلاری ناکام ماند

بیت کوین در عبور قدرتمند از مقاومت ۱۲ هزار دلاری ناکام ماند

قیمت بیت کوین نتوانست مقاومت 12,000 دلاری را به حمایت تبدیل کند؛ این امر می‌تواند در کوتاه‌مدت موجب افت بیت کوین شود.

چند روز پیش، قیمت بیت کوین از مقاومت سرسخت 12,000 دلاری عبور کرد و رکورد سال جاری ارزش بازار خود را شکست.

با این حال، این عبور از مقاومت عمر چندانی نداشت و قیمت دوباره تا 11,650 دلار (زیر سطح بسیار مهم 12,000 دلار) سقوط کرد که درواقع، پس از عبور از مقاومت، افتی 10 درصدی محسوب می‌شود. عدم حفظ حمایت 12,000 دلاری موجب شد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نیز موضعی نزولی نسبت به بازار اتخاذ کنند و موجب افت بیشتر برترین ارز دیجیتال شوند. در حال نگارش این مقاله، بیت کوین با قیمت ۱۱,۷۶۸ دلار معامله می‌شود.

بیت کوین در عبور قدرتمند از مقاومت ۱۲ هزار دلاری ناکام ماند
بیت کوین در عبور قدرتمند از مقاومت ۱۲ هزار دلاری ناکام ماند

بازگشت بیت کوین به دامنه نوسانی

قیمت بیت کوین سعی کرد پس از عبور از مقاومت حیاتی 12,000 دلار به رشد صعودی خود ادامه دهد. با این همه، همانطور که در نمودار زیر دیده می‌شود، پادشاه ارزهای دیجیتال از پس تداوم روند صعودی برنیامد.

نمودار چهارساعته بیت کوین نشان‌دهنده تلاش بیت کوین برای حفظ حمایت 12,000 دلاری است که برای تداوم بازار صعودی حائز اهمیت بسیار بود اما این تلاش ناکام ماند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  مقایسه: لیونل مسی در مقابل آیفون !

با عدم حفظ حمایت، قیمت بیت کوین دوباره به بازه نوسانی پیشین بازگشت. یکی از عوامل ضعف بازار می‌تواند نقش حد ضرر در موقعیت‌های شورت باشد که اندکی بالاتر از سطح 12,000 دلار تنظیم شده بود و با از بین رفتن معاملات و افزایش نقدینگی موجب افت قیمت شد.

در موقعیت‌های شورت که معامله‌گرانِ آن‌ها انتظار افزایش قیمت چشمگیری ندارند، روند با حد ضرر برخورد می‌کند و با لیکوئیدشدن معاملات شاهد تغییر جهت روند خواهیم بود. این امر همچنین با کاهش حجم خرید در مقاومت پیشین همراه بود که سرعت افت این ارز دیجیتال را بیشتر کرد.

در این مورد، کاهش قیمت تا حدی پیش رفت که اکنون حمایت‌های مهم در محدوده 10,800 و 11,200 دلار قرار گرفته‌اند.

بازگشت بیت کوین به دامنه نوسانی
بازگشت بیت کوین به دامنه نوسانی

شکاف باز در ۹,۷۰۰ دلار در قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو

همانطور که در نمودار دیده می‌شود، شکاف بازی در 9,700 دلار در قراردادهای آتی (futures) بورس کالای شیکاگو (CME) وجود دارد. از آنجا که اکثر شکاف‌ها پُر می‌شوند، درنظرگرفتن این سطح بسیار مهم است.

در کنار این شکاف باز، یک واگرایی‌ بالقوه نزولی نیز دیده می‌شود که هنوز تأیید نشده است، زیرا به این امر بستگی دارد که آیا بیت کوین می‌تواند سطح حمایت در محدوده 11,400 تا 11,600 دلار را حفظ کند یا خیر.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  شرط های رایگان چگونه کار می کنند؟

اگر قیمت بیت کوین از محدوده حمایت 11,400 تا 11,600 دلار پایین‌تر برود، این واگرایی نزولی تأیید شده و احتمال اصلاح بیشتر روند و افت قیمت تا میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه نیز وجود دارد.

این میانگین‌های متحرک با شکاف 9,700 دلاری در بورس کالای شیکاگو هم‌راستا هستند و با هم‌افزایی احتمال افت قیمت را بیشتر می‌کنند.

سناریوی صعودی بیت کوین

سناریوی صعودی وابسته به عملکرد قیمت و ایجاد کف‌های بالاتر است. محدوده حیاتی برای ایجاد کف‌های بالاتر در مستطیل سبزرنگ نشان داده شده که در حد فاصل 11,400 تا 11,600 دلار قرار می‌گیرد.

تا زمانی که قیمت بیت کوین بتواند سطح حمایت را در محدوده 11,400 تا 11,600 دلاری حفظ کند، افزایش انرژی روند برای صعود بیشتر محتمل خواهد بود.

با این حال، در حال حاضر، احتمال افت در کوتاه‌مدت بیشتر از احتمال صعود است.

بر اساس سطوح فیبوناچی، در صورت حفظ سطح حمایت 11,400 تا 11,600 دلار، محدوده مقاومت بعدی را باید در سطح 13,000 دلار در نظر گرفت.

سناریوی صعودی بیت کوین
سناریوی صعودی بیت کوین

 

سناریوی نزولی بیت کوین

سناریوی نزولی بیت کوین ساده است: سطح 12,000 دلار باید مجدداً به مقاومت تبدیل شود.

اگر ناتوانی روند در عبور از سطح 12,000 دلار تأیید شود، مشخص خواهد شد که عبور از سطح 12,000 دلار فاقد توان لازم برای ایجاد بازار صعودی بوده است. در این صورت، سطوح حمایت بعدی را باید در محدوده‌های 10,800 تا 11,000 دلار و همچنین 11,200 تا 11,300 دلار در نظر گرفت.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی سایت شرط بندی جت بت 90

با این حال، انتظار نمی‌رود سرعت افت قیمت زیاد باشد، زیرا بیت کوین پس از هاوینگِ ماه مه (اردیبهشت) تاکنون، برای چند ماه در بازه نوسانی در حال تثبیت قیمت بوده است. به عبارت بهتر، پیش از اینکه قیمت بیت کوین افت بیشتری داشته باشد، باید چند هفته در این بازه به نوسان ادامه دهد.

در این بین، دامنه نوسانی جدیدی ایجاد خواهد شد که ممکن است همچنین انرژی لازم برای ادامه روند صعودی را مهیا کند. کف نهایی برای اصلاح قیمت بیت کوین را می‌توان شکاف باز در قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو در 9,700 دلار در نظر گرفت. اگر این شکاف پُر شود، روند به کمترین حد خود در سه‌ماهه جاری رسیده است و این امر از تقاضا و علاقه به برترین ارز دیجیتال خواهد کاست.