تبلیغات

دیوید بختیاری

بیوگرافی دیوید بختیاری پر درآمد ترین ورزشکار ایرانی اصل جهان

دیوید بختیاری مهاجم فوتبال آمریکایی تیم گرین بی پکرز یکی از مشهورترین و پردرآمدترین ورزشکاران جهان می باشد.

به تازگی مجله معتبر فوربس لیستی از پردرآمدترین ورزشکاران جهان را منتشر کرده و در این لیست نام یک ایرانی امریکایی به چشم می خورد که در ادامه جزئیات بیشتر درباره زندگی دیوید بختیاری را در نیک صالحی مشاهده می کنید.

زندگی دیوید بختیاری

در لیست پردرآمدترین ورزشکاران سال ۲۰۲۱ جهان که نشریه «فوربس» منتشر کرده یک نام جالب به چشم می‌خورد و آن‌هم کسی نیست جز «دیوید بختیاری» ستاره فوتبال آمریکایی که اصلیتی ایرانی از ایل بختیاری دارد.

نشریه اقتصادی «فوربس» مثل هر سال، پردرآمدترین ورزشکاران سال ۲۰۲۱ را هم معرفی کرد. که نکته جالب حضور یک ورزشکار ایرانی-آمریکایی در این لیست و در کار مشهورترین ورزشکاران دنیا بود.

در حالی که کانر مک‌گرگور با ۱۵۳ میلیون یورو درآمد در صدر این لیست قرار گرفته و اسطوره‌های فوتبال یعنی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو با ۱۱۰ میلیون یورو و ۱۰۲ میلیون یورو در رده‌های بعدی هستند، نفر هفدهم لیست «دیوید بختیاری» ستاره تیم فوتبال آمریکایی «گرین‌بِی پکرز» در لیگ NFL آمریکا است. او که پدری ایرانی‌الاصل دارد با درآمدی ۴۱٫۳۵ میلیون یورویی در سال ۲۰۲۱ از پردرآمدترین ورزشکاران جهان بوده.

در ایران، شاید کمتر کسی با بازیکنی در ورزش فوتبال آمریکایی آشنا باشد و به همین دلیل دیوید بختیاری را هم کمتر می‌شناسند.

دیوید بختیاری کیست؟

دیوید افراسیاب اسد بختیاری که در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۱ در شهر «سن‌متئو» از ایالت کالیفرنیا، به دنیا آمد، مهاجم فوتبال آمریکایی برای تیم گرین‌بی‌پکرز در لیگ ملی فوتبال است. او در تیم فوتبال دانشکده کلرادو بازی می‌کرد و در دور چهارم برگزینی بازیکنان لیگ ملی فوتبال، در سال ۲۰۱۳ توسط پکرز انتخاب شد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  عادل فردوسی پور چگونه به برنامه نود برمی‌گردد؟

دیوید فرزند کارل بختیاری است که در کالیفرنیا در زمینه خرید و فروش املاک کار می‌کند. مادرش هم اصالتی ایسلندی دارد. پدر دیوید از خانواده «افراسیاب خان اسعد بختیاری» یکی از خان‌ های ایل بختیاری است که فرزند «علیقلی خان سردار اسعد بختیاری» سردار مشروطیت فاتح تهران و نوه «حسینقلی خان ایلخانی» مقتدرترین ایلخان و حاکم بختیاری بوده.

اریک بختیاری برادر بزرگ‌تر دیوید هم که زمانی در خط دفاع تیم دانشکده سن‌دیگو بازی می‌کرد. حالا ۳۶ ساله است و سابقه بازی در تیم‌هایی مثل سان‌فرانسیسکو ۴۹، تنسی تیتانز، میامی دلفینز و کانزاس‌سیتی چیفز را هم داشته.

سال‌ های نخستین

دیوید که در دوران دبیرستان خود را در ژونیپروسرا در سن‌متئو گذراند و به مدت دو سال در تیم فوتبال این مدرسه بازی کرد و کاپیتان تیم بود. بعد از آن به تیمش کمک کرد تا به قهرمانی WCAL ۲۰۰۸ را در شهرشان به‌دست آورد و راهی مرحله نیمه نهایی CIF-CCS شد.

خانواده دیوید بختیاری

در لیگ آل‌وست کاتولیک اتلتیک، آل‌مترو (منطقه خلیج)، و شهرستان سن‌متئو لقب افتخاری، «ارشد» را به او دادند. او همچنین از بین ۲۵ بازیکن کالیفرنیای شمالی در بهترین، تیم ۲۰۰۸ گروه خبری خلیج، شماره ۸ را به خود اختصاص داد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  بدترین خبر ممکن برای استقلال از دیدار با سپاهان

وقتی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد ۶ فوت و ۴ اینچ قد (۱۹۳ سانتی‌متر) و ۲۶۶ پوند وزن داشت و به عنوان بازیکن دو ستاره تلقی می‌شد. دانشکده‌های متعددی خواهان بختیاری بودند و او از کلرادو، یوتا، UTEP (دانشکده ال‌پاسو در تگزاس) و واشنگتن پیشنهاداتی دریافت کرد و در نهایت به کلرادو رفت.

خانواده دیوید بختیاریزندگی دیوید بختیاری در دانشگاه

بختیاری همزمان با تحصیل در رشته ارتباطات از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ برای تیم فوتبال بوفالوهای، کلرادو بازی می‌کرد. در اولین سال حضورش در این تیم در هر ۱۲ بازی حضور داشت. و در ۱۱ بازی شروع‌کننده بود.

دیوید بختیاری

تنها بازی که در آن شروع‌کننده نبود بازی مقابل تگزاس‌تک بود اما هنوز برای ۲۴ ضربه در زمین بود. در سال اول دانشگاه و حضورش در تیم، به خاطر تمام تلاش‌هایش در وبسایت معروف فوتبال دانشگاهی (collegefootballnews.com) به عنوان جوان افتخارآفرین معرفی شد. او همچنین عضو تیم دوم آل‌بیگ ۱۲ دانشگاهیان شد.

قبل از شروع فصل آخر، به تیم اول آل‌بیگ ۱۲ پیوست. تلاش‌هایش باعث شد تا در فهرست، جوایز اوتلند و جایزه روتاری لومباردی قرار بگیرد. در ژانویه ۲۰۱۳ بختیاری اعلام کرد. که دیگر نمی‌ خواهد در تیم کلرادو حضور داشته باشد و می‌خواهد در لیست انتخابی لیگ، ملی فوتبال یا همان NFL ۲۰۱۳ باشد. تیم گرین‌بی پکرز، بختیاری را در دور چهارم انتخاب کرد.

ستاره فوتبال امریکایی و دوران NFL

بختیاری در اردوی آماده‌سازی مصدوم شد و در اولین بازی پیش‌فصل پیرز مقابل آریزونا کاردینالز در جایگاه تکل چپ بازی کرد. از آن به بعد تمام بازی‌ها را در جایگاه تکل چپ شروع می‌ کرد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی مادر دن بیلزریان " زندگی عجیب تری استفن "

و اولین کسی بود که از سال ۱۹۷۸ و شروع برنامه ۱۶ بازی NFL، در تمام بازی‌ ها به عنوان تکل چپ شروع کننده بود. او باعث شد تا تیم برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ رتبه هفتم در حمله و ششم در پاس را در لیگ به‌دست آورد.

دیوید بختیاری و نامزدش

دیوید بختیاری و نامزدشدر ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۶ باشگاه پکرز با بختیاری قرارداد ۴ ساله به مبلغ ۴۸ میلیون دلار امضا کرد. در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ باشگاه قراداد بختیاری را با مبلغ ۱۰۵٫۵ میلیون دلار برای ۴ سال دیگر تمدید کرد و او تبدیل به پردرآمدترین مهاجم تاریخ NFL شد. دیوید در دسامبر ۲۰۲۰ برای ۲۰۲۱ Pro Bowl انتخاب شد.

زندگی دیوید بختیاری و نامزدش

دیوید بختیاری در سال ۲۰۲۰ با فرانکی شبی نامزد کرد و در حال حاضر در عمارتی زیبا به ارزش ۳٫۹ میلیون دلار در منطقه «تارزانا» در نزدیکی لس‌آنجلس زندگی می‌کند.

او در دوران دبیرستان صندوق بورس رؤیایی را ایجاد کرد و همچنین در ازای دریافت کمک‌های مالی برای تحقیقات سرطان، در انجمن خیریه «جری پارینز» حضور به پیدا می‌کرد. دیوید وقتی دانشجوی کلرادو بود مرتب به پناهگاه‌های افراد بی‌خانمان و خانه سالمندان سر می‌زد.