تبلیغات

جام جهانی قزر قوانین خاص خود را دارد

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ آنچه برای سفر باید بدانید

تقریباً پنج ماه به شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با مسابقه سنگال با هلند در ورزشگاه ثمامه دوحه باقی مانده است. با راه‌یابی استرالیا و کاستاریکا و مشخص شدن همه۳۲ تیم شرکت‌کننده در مسابقات. انجام دو مرحله قرعه‌کشی، فروش بلیت‌های جام جهانی هم به مرحله نهایی رسیده است. اولین جام جهانی فوتبال در خاورمیانه از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر) به مدت ۲۸ روز در هشت ورزشگاه. در چهار شهر دوحه، الوقره، الخور و الریان با حضور ۳۲ تیم انجام می‌شود. در مجموع ۶۴ بازی برگزار خواهد شد.
تیم ملی ایران برای سومین دوره پیاپی به این مسابقات راه یافته است. این بار این تورنمنت در فاصله‌ای نزدیک برگزار می‌شود. نکته‌ای که در ابتدا به نظر می‌رسید شاید تضمین‌کننده حضور راحت و نسبتا ارزان هواداران فوتبال ایران باشد؛ اما در واقعیت اوضاع این گونه نیست.
در دو مرحله قرعه‌کشی بلیت جام جهانی علاقمندان از ۱۹ ژانویه تا ۸ فوریه و ۲۱ آوریل تا ۲۹ آوریل فرصت داشتند. تا از راه وب‌سایت یا اپلیکیشن فیفا درخواست خود را ثبت کنند. فیفا می‌گوید در دور اول ۸۰۰ هزار بلیت فروخته است. یعنی حدود یک‌چهارم بلیت‌های عرضه شده برای فروش. در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در کل ۲/۵ میلیون بلیت به فروش رفت. 

راه‌های خرید بلیت جام جهانی

هنوز مشخص نیست در دومین مرحله چه تعداد بلیت فروخته شده است. فیفا در اطلاعیه‌اش از یک «علاقه عظیم» در مرحله دوم و نهایی قرعه‌کشی نوشته و اعلام کرده ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست داده‌اند. بیشترین آن‌ها از آمریکا، مکزیک، برزیل، بریتانیا، فرانسه و عربستان بوده است. مرکز فروش بلیت فیفا بعد از بررسی درخواست‌ها از ۳۱ ماه مه شرایط پرداخت را به برندگان اعلام کرد. پس از آن مرحله پرداخت شروع شد. برندگان بلیت جام جهانی تا روز چهارشنبه ۱۵ ژوئن تا ساعت ۱۲ به وقت دوحه فرصت داشتند تا پولش را پرداخت کنند. در غیر این صورت بلیت آن‌ها لغو و دوباره به فروش گذاشته می‌شود. این بلیت‌ها به همراه آخرین سهمیه بلیت‌های باقی‌مانده در دور نهایی «فروش لحظه آخری» پیش از شروع مسابقات عرضه می‌شوند.

بنابراین کسانی که در قرعه‌کشی برنده نشده‌اند یا دیر اقدام کرده‌اند، هنوز شانس دارند که بلیت تهیه کنند. در آخرین مرحله فروش، تا جایی که بلیت وجود داشته باشد. بر اساس مدل «فروش به ترتیب ورود» تخصیص می‌یابد. البته برای بعضی بازی‌ها احتمال گیر آوردن بلیت بسیار کم است. به عنوان نمونه برای مسابقه آرژانتین و مکزیک در مرحله گروهی ۲/۵ میلیون درخواست وجود داشته است. بلیت بازی‌های آرژانتین مقابل عربستان و آمریکا با انگلستان، دو تیم هم‌گروه ایران، هم احتمالاً تمام شده است.

راه دیگر خرید بلیت‌ از طریق فدراسیون‌ فوتبال کشورهای حاضر در مسابقات است. البته فقط برای بازی‌های همان تیم‌ها و فقط برای هواداران ساکن در همان کشور. حدود هشت درصد بلیت‌های هر تیم به این شیوه فروخته می‌شود. تماشاگران ساکن ایران هم با توجه به این که به دلیل تحریم‌ها کمتر امکان خرید آنلاین بلیت و پرداخت با کارت‌های اعتباری دارند. می‌توانستند از طریق فدراسیون فوتبال ایران درخواست‌شان را برای بلیت سه بازی ایران مقابل انگلستان، ولز و آمریکا ارائه کنند.

خرید بلیت بازی‌های ایران

ماه گذشته محمدجواد پاینده، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال ایران. به تلویزیون دولتی گفت که ۶۰ هزار متقاضی در سایت فدراسیون ثبت نام کرده‌اند. ۶۰ درصد از برندگان قرعه‌کشی، که خود فیفا برگزار کرد، خریدشان را قطعی کرده‌اند. کمتر از ۴۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان هم در موعد مقرر پول را پرداخت نکرده‌اند. جزو انصرافی‌ها محسوب می‌شوند. به گفته خود فدراسیون این تعداد انصرافی نسبتاً بالا است. فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید پس از پایان مهلت پرداخت وجه برندگان قرعه‌کشی، دو فهرست ذخیره در دو مرحله جایگزین منصرف‌ها شده‌اند. دومین فهرست ذخیره تا پنجم خرداد فرصت داشتند تا برای پرداخت وجه و تکمیل فرآیند خرید اقدام کنند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  دلایل و روش جلوگیری از مسدود شدن حساب بانکی به دلیل شرکت در سایت شرط بندی

در بازار بلیت‌ها عرضه‌کنندگان ثالثی هم به جز فیفا و فدراسیون‌های ملی حضور دارند که به بلیت‌ها دست پیدا کرده‌اند. حالا با قیمتی بالاتر، اغلب در قالب بسته‌های گردشگری، آنها را عرضه می‌کنند. البته در این میان شرکت‌ها و اشخاص «غیرجدی» هم پیدا می‌شوند. در ایران هم آژانس‌های مسافرتی زیادی این بسته‌های جام جهانی را بدون ذکر دقیق جزییات تبلیغ می‌کنند.

وقتی به سایت این آژانس‌ها مراجعه می‌کنید. بعضی از آنها به ترجمه و تشریح راه‌های کلی تهیه بلیت بازی‌های جام جهانی قطر اکتفا کرده‌اند. بعضی هم وجود ارائه «تور جام جهانی قطر» برای تهیه بلیت مشتریان را به سایت فیفا حواله می‌دهند. حتی وقتی وارد آژانسی می‌شوید که در نتیجه جست‌وجو «تور جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ ویزا+بلیت بازی» به آن رسیده‌اید. بالای آن نوشته شده: «در حال حاضر هیچ توری برای جست‌وجوی شما موجود نیست.». این در حالیست که ‏‎آقای پاینده، مدیر روابط عمومی فدراسیون به تلویزیون دولتی ایران گفت که آژانس‌ها امکان فروش بلیت بازى‌هاى تیم ملى را ندارند. چون بلیت به نام اشخاص صادر مى‌شود. به گفته او آژانس‌ها فقط مى‌توانند امور سفر افراد داراى بلیت را انجام دهند.

قیمت بلیت‌ها

قیمت بلیت‌ها در جتم جهانی قطر

بلیت‌ها در چهار دسته قیمت‌گذاری شده‌اند. قیمت بر اساس جایگاه در استادیوم و مرحله تورنمنت تعیین شده است. در دسته اول بهترین و در عین حال گران‌ترین‌ها قرار گرفته‌اند. که صندلی‌ها کنار زمین‌اند. هر چه دسته بلیت‌ها بالاتر برود، بلیت‌ها ارزان‌تر می‌شوند. در دسته دوم بلیت‌های گوشه‌های ورزشگاه هستند و قیمت‌‌شان متوسط است. دسته سوم بلیت‌های پشت دروازه‌اند که از همه ارزان‌ترند. دسته چهارم بلیت‌ها تنها برای مردم قطر در نظر گرفته شده‌اند.

از نظر مراحل جام جهانی ارزان‌ترین بلیت‌ها مربوط به مرحله گروهی است که ۶۱ یورو قیمت دارند. در دور حذفی قیمت مرحله‌به‌مرحله گران‌تر می‌شود. به ۳۱۵ یورو تا ۸۴۲ یورو می‌رسد. گران‌ترین بلیت‌ مربوط به اولین بازی تیم میزبان مقابل اکوادور و همین طور دو بازی نیمه‌نهایی و دیدار نهایی است. ارزان‌ترین بلیت مسابقه فینال در ۱۸ دسامبر ۵۳۲ یورو و گران‌ترین، که در دسته اول قرار می‌گیرد، ۱۴۱۷ یورو است.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر : مساله اسکان تماشاگران

اسکله تماشاگران

انتظار می‌رود در طول یک ماه برگزاری مسابقات حدود ۱/۵ میلیون مسافر به قطر سفر کنند. با توجه به کوچک بودن این کشور، اسکان این عده مسافر چالش بزرگی است. قطر با ۱۱۵۷۱ کیلومتر مربع مساحت، در قیاس، ‌اندازه استان قم و نصف استان بوشهر ایران است. هر چند برگزارکنندگان قطری و فیفا اعلام کرده‌اند که با ۱۷۵ هزار اتاق و همین طور خانه‌های اجاره‌ای و کشتی‌های کروز اقامتگاه کافی وجود دارد، اما قیمت آن‌ها معمولا گران است و به‌ندرت اتاقی به قیمت ۸۰ دلار در شب که وعده داده شده، پیدا می‌شود و بیشترشان بالای ۲۰۰ دلار قیمت دارند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

بر اساس برآورد گروه طرفداران «هواداران فوتبال اروپا» جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برای هوادارانی که می‌خواهند. این کشور سفر کنند، گران‌ترین جام جهانی تاریخ خواهد شد. بنا بر محاسبات این گروه هزینه اقامت در طول سه مسابقه گروهی حدود ۲۷۷۰ یورو خواهد شد. این هزینه در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حدود هزار یورو بود. اگر مسافری بخواهد کل روزهای جام جهانی در قطر بماند، براساس برآورد گروه «هواداران فوتبال اروپا» حدود ۶۵۰۰ یورو خرج می‌کند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  مبین‌نت با آپدیت مودم های خود به دزدی از کاربران پایان داد

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و هزینه های آن

هزینه سنگین اقامت با توجه به نرخ ارز و کاهش قدرت خرید در ایران، برای تماشاگران ایرانی سخت‌تر هم است. محمد میرانی، رئیس کمسیون گردشگری و عضو هیأت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر. به سایت تجارت‌نیوز گفته برای تماشای سه بازی ایران در ۱۳ شب. هزینه هتلی سه ستاره با نرخ فعلی دلار حدود ۲۵۰ میلیون تومان می‌شود. هزینه هتل چهار ستاره، حدود ۳۰۰ میلیون تومان و پنج ستاره حدود ۴۰۰ میلیون تومان است. این در حالی است که تور دور اروپایی ۲۹ روزه، حدود ۱۲۵ میلیون تومان می‌شود.

در سه دوره قبلی حضور ایران در ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه. فروش بلیت‌ها به تماشاگران ساکن ایران و واگذاری امتیاز آن به بعضی آژانس‌های مسافرتی حرف‌وحدیث‌های زیادی به همراه داشت. به ویژه در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اوضاع اعزام مسافران. فروش بلیت و نارضایتی از برگزارکنندگان بعضی از تورهای مسافرتی حواشی زیادی ایجاد کرد. از شایعه دستگیری یکی از اعضای فدراسیون فوتبال به اتهام فروش بلیت در بازار سیاه تا تعلیق آژانس مسافرتی برگزار‌کننده. این تورها و شکایت مسافرانی که مدعی بودند بعد سفر متوجه شدند بلیت مسابقه‌ای در کار نبوده است.

آژانس‌های دیگر هم با خرید تعدادی بلیت از سایت فیفا، تورهای ویژه عرضه کردند. در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم صندلی‌های خالی ورزشگاه‌های میزبان مسابقات ایران توی چشم می‌زد. علی اکبر غمخوار، از فرماندهان پیشین سپاه و معاون سابق بنیاد مستضعفان است. او به عنوان مدیر گروه تورهای ورزشی ایران و عضو هیات مدیره چندین آژانس مسافرتی و همین طور عضو هیات مدیره سازمان پرنفوذ جامعه تورگردانان ایران، در تمامی این ادوار نقش پررنگی در فروش بلیت‌های جام جهانی به تماشاگران در ایران داشته است.

آقای غمخوار بعدا به خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه، گفت که دلیل خالی بودن صندلی‌های ویژه تماشاگران ایرانی در روسیه. عدم امکان انتقال ارز برای خرید بلیت بوده است.

جزیره کیش یکی از «هاب»های جام جهانی

جزیره کیش و تفریحات جام جهانی

برای حل بخشی از مشکل اسکان، چندین «هاب» هم در کشورهای همسایه مثل کویت، امارات، عمان و ایران در نظر گرفته شده تا مسافران به این کشورها هم سفر کنند. هدف از این اقدام این است که همه مسافران در کل دوران مسابقات در قطر نمانند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

یکی از این مکان‌ها جزیره کیش است. بنا بر اعلام سعید محمد، دبیر کل شورای عالی مناطق آزاد ایران، در طول مسابقات حدود ۴۰۰ پرواز مستقیم بین کیش و دوحه انجام خواهد گرفت؛ به عبارت دیگر روزانه بیش از ۱۰ پرواز. چهار کشتی کروز هم علاوه بر این پروازها مسافران را بین کیش و دوحه جابجا خواهند کرد. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران اعلام کرده که انتظار میزبانی صد هزار گردشگر در جام جهانی ۲۰۲۲ دارد. وزارت خارجه ایران هم موافقت کرده که برای مسافرینی که از قطر سفر می‌کنند دو ماه مقررات ویزا را لغو کند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ سرگرمی در قطر

قطر شهری اسلامی و میزبان جام جهانی

چالش دیگر علاوه بر اسکان مسافران، این است که آنها خارج از زمان‌های مسابقات چه فعالیت‌هایی را می‌توانند انجام دهند. مسافران برای پرواز و محل اقامت باید ابتدا از دولت قطر درخواست صدور مجوز ورود بدهند که به «کارت حیا» موسوم است. برای هوادارانی که از کشورهای غربی به قطر سفر می‌کنند، علاوه بر دغدغه‌های جدی‌ در مورد نقض حقوق بشر در این کشور، موضوع آزادی‌های اجتماعی که در این گونه مسابقات عادی شده است هم وجود دارد. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

▬ این مطلب را هم بخوانید:  ولادمیر پوتین ; رد نکردن احتمال نامزدی مجدد در انتخابات سال ۲۰۲۴

در قطر عرضه و مصرف مشروبات الکلی در اماکن عمومی، از جمله در ورزشگاه‌ها ممنوع است. برای هواداران فوتبال دو پارک بزرگ در نظر گرفته شده که به گفته مسئولان مجوز فروش مشروب هم دارند اما در خود ورزشگاه‌ها از قرار فقط آبجوی بدون الکل فروخته می‌شود. البته به نوشته خبرگزاری بلومبرگ، فیفا و حامیان مالی جام جهانی، به ویژه شرکت آبجوسازی آمریکایی «بادوایزر» در تلاش‌اند میزبان را راضی کنند تا در ورزشگاه‌ها دست‌کم نوعی آبجو با درصد کم الکل عرضه شود.

ناصر خاطر، رییس کمیته برگزاری جام جهانی، گفته است: «الکل جزیی از فرهنگ ما نیست، اما مهمان‌نوازی چرا. برای همین حتماً برای هوادارانی که می‌خواهند بنوشند، شرایط مناسب فراهم می‌کنیم». وزارت گردشگری قطر در تلاش است با تبلیغ موزه‌ها، بازارهای سنتی، جشنواره‌های غذاهای خیابانی، سواحل و کویرگردی در قطر، توجه مسافران را به سرگرمی‌های دیگر جلب کند. علاوه بر آن با تبلیغات گسترده سعی شده تا مسافران به استفاده از دوچرخه و مترو، به جای خودرو، تشویق شوند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛‌گران‌ترین آبجو در جهان

آبجوهای قیمتی در قطر

اما تجربه دور‌های گذشته نشان داده که هواداران اولویت‌ها و دغدغه‌های دیگری دارند. علاوه بر گرانی بلیت و هزینه اقامت، برای آنها مهم است که کجا می‌توانند آبجو بخرند و قیمت آن چقدر است. قیمت نیم لیتر آبجو در قطر حدود ۱۲ یورو است که بالاترین قیمت در جهان برای این مقدار آبجوست. دلیل آن مالیات صددرصدی موسوم به «مالیات گناه» است که روی مشروبات الکلی در قطر وضع می‌شود.

ناصر خاطر می‌گوید از مشکل قیمت گران مشروب در قطر باخبرست: «باید ببینیم چگونه می‌توانیم قیمت مشروبات الکلی را کم کنیم.» در حین جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ قیمت آبجو در قطر تقریبا نصف شد. اما معلوم نیست که این اتفاق در جام جهانی ۲۰۲۲ هم بیفتد. فعلاً هواداران طالب آبجو باید قیمت ۱۲ یورو برای هر پاینت را به سایر هزینه‌های نسبتاً بالای سفر به قطر در مخارجشان اضافه کنند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

مراقب رابطه جنسی خارج از ازدواج باشید

دردسر دیگر هواداران در جام جهانی قطر، به جز محدودیت‌های تهیه و مصرف مشروبات الکلی، این است که باید از روابط جنسی کوتاه مدت صرف نظر کنند. حضور در مهمانی‌ها و مراسم جشن در حاشیه رویدادهای بزرگ فوتبال و آشنایی و همخوابی‌های یک‌شبه، جزیی از برنامه بعضی از طرفداران فوتبال است، اما در قطر رابطه جنسی قبل از ازدواج و همین طور همجنسگرایی ممنوع است و هر کدام تا هفت سال مجازات زندان دارد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی استار پلیس قطر هشدار داده که طرفداران بریتانیایی باید این مسائل را در قطر رعایت کنند. این روزنامه به نقل از یک منبع در پلیس نوشته: «سکس عملاً در کار نخواهد بود، مگر اینکه زن و شوهر باشید. در این تورنمنت قطعا از همخوابگی‌های یک‌شبه خبری نیست!» این روزنامه همچنین به نقل از عده‌ای از هواداران نوشته که آن‌ها حتی در رزرو اتاق هتل با دو نام خانوادگی متفاوت مشکل داشته‌اند.