تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

 

آیا بازی‌های آنلاین مثل «انفجار» منصفانه عمل می‌کنند + فیلم تحلیل به زبان فارسی

 

کاربران محترم حتما فیلم توضیحات و بررسی روش فعالیت بازی های انفجار رو به زبان فارسی را در زیر مشاهده نمایید.

 

قبل از جواب دادن به این سؤال میخوام تجربه شخصی خودم رو از این بازی و اینکه چطور باهاش آشنا شد بگم. یه شب یکی از رفقای قدیم صحبت میکردم که بین حرفاش گفت : حتماً تو هم‌ تو بازی انفجار خوب پول در میاری! با تعجب بهش نگاه کردم خندیدم و گفتم نه تو که میدونی زیاد اهل این‌جور بازیا نیستم ولی چون حرف از پول زده بود ترغیب شدم بپرسم داستان این بازی چیه.
گفت هیچی یه بازی با ضریبه که میگن برنامه نویسا خیلی خوب میتونن بازی کنن! رفیقم ۲۰ میلیون برنده شده!

این و که گفت دیگه واقعاً جالب شد. از توضیحاتش متوجه نشدم دقیقاً بازیش چیه تا اینکه با موبایلش بهم نشون داد. در نگاه اول بیشتر از اینکه درگیر این بشم چطور بازی کنم ذهنم درگیر این بود که از کجای این بازی میشه باگ پیدا کرد و احتمالاً ضریب ها رو پیشبینی کرد.

فرداش خودم توی سایت ثبت نام کردم و مبلغ ۱۵۰۰۰ تومن واریز کردم تا بتونم وارد بازی بشم و موشکافانه تر بررسی کنم.

احتمالاً شما که این متن و میخونید میدونید نحوه بازی چطوره ولی اگه جز اون دسته از فرادی هستید که نمیدونن، توضیح مختصری میدم.

نحوه بازی انفجار

ساده و خلاصه بخوام بگم بازی به این صورته که توی هر دست یک ضریب از صفر شروع میشه و همین‌طور بالا میره تا بالاخره یک جا متوقف میشه، قبل از شروع دست شما بیشترین احتمالی رو که برای ضریب میتونید حدس بزنید تعیین میکنید، مثلاً ۵ (هرچه عدد بالاتری انتخاب کنید ریسک بیشتری داره و احتمال برنده شدن پایین تره) اگر ضریب به ۵ برسه یا اون رو رد کنه (مثلاً تا ۶ بره) پولی که شرط بستید ۵ برابر میشه (اصطلاحاً شما در عدد ۵ از بازی خارج شدید) ولی اگر قبل از رسیدن به ۵ حرکتش متوقف بشه (مثلاً تا ۳.۴ بیشتر حرکت نکنه) شما تمام پولتون رو می بازید.البته این امکان هم وجود داره که قبل از شروع بازی حد خارج شدن رو مشخص نکنید و در هنگام بازی (وقتی ضریب داره حرکت میکنه) با اون پیش برید و هر جا خواستید با کلیک بر روی دکمه خارج شدن از بازی خارج بشید، اگر قبل از توقف ضریب خارج بشین تا جایی که در بازی بودید هرچقدر ضریب حرکت کرده بوده پول شما هم در همون ضرب میشه، اگر هم حرکت ضریب متوقف بشه و شما هنوز خارج نشده باشید تمام پولتون رو باختید.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  تحول در دنیای پیش بینی

خلاصه هر چقدر بیشتر صبر کنید ضریب بیشتر میشه و در عین حال ریسک باختن هم بالاتر میره !

در نگاه اول خیلی وسوسه کننده به نظر میرسه.

آیا این بازی منصفانه است ؟

برگردیم به سوال اول، آیا این بازی منصفانه است ؟ این جمله احتمالاً برای کسانی که تو این سایت بازی میکنن (اسم سایت رو عمدا نیاوردم) جمله آشناییه چون اولین جمله‌ایه که قبل از شروع بازی نشون داده میشه و لینک شده به یک مقاله که اونجا توضیح داده این اعداد چطور تولید میشن و اینکه چرا باید به این سیستم اعتماد کنیم.

خب سعی میکنم به صورت کوتاه توضیحات این صفحه رو شرح بدم البته احساس میکنم توضیحات این صفحه عمداً واضح نوشته نشده! ولی خب من سعی میکنم تا حد امکان ساده توضیح بدم.

توی این صفحه دو ادعا مطرح شده:

  • ۱- ضریب ها قبل از شروع بازی مشخص میشن و قابل تغییر در هنگام بازی نیستند. ( این عدد تا پایان بازی توی سرور نگهداری میشه و به شما نشون داده نمیشه). یعنی مثلاً سایت نمیتونه تقلب کنه و در هنگام بازی در نتیجه بازی دست ببره و مثلاً زوتر حرکت ضریب و متوقف کنه تا بازیکن های بیشتری ببازن و خودش سود بیشتری کنه.
  • ۲- ضریب ها قبل از هر دست به صورت تصادفی تولید میشن.

خب حالا بریم سرغ استدلال‌هایی که برای اثبات این ادعا ها مطرح شده:

به طور خلاصه بخوام بگم برای ادعای اول استدلال محکمی آورده شده، صورت ساده شدش برای اونایی که حوصله محاسبات ریاضی ندارن اینه که فرض کنید قبل از شروع هر دست از بازی، سایت ضریب و بذاره توی یک گاوصندوق و کلید رو بده به نماینده بازیکن ها و در پایان بازی، نماینده در گاوصندوق رو باز میکنه و تأیید میکنه که واقعاً ضریب همون بوده که در بازی هم اتفاق افتاده. به همین سادگی!

حالا یکم فنی تر واسه اونایی که حوصله دارن، در حقیقت توی این فرآیند از مکانیزم رمزنگاری MD5 استفاده میشه، اول یک مقدار رشته ای تولید میشه (که ضریب ما هم به راحتی با یک فرمول مشخص که بعداً بررسی میکنیم از این مقدار رشته ای محاسبه میشه، داشتن این مقدار یعنی داشتن ضریب) بعد این مقدار با الگوریتم MD5 رمزنگاری شده و قبل از شروع بازی برای بازیکن ها فرستاده میشه (همونطور که میدونید، الگوریتم MD5 یک الگوریتم رمزنگاری یک‌طرفه ست یعنی نمیشه از روی عبارت رمزنگاری شده مقدار اصلی و به دست آورد). در نهایت پس از پایان بازی مقدار رشته ای (که ضریب از روی اون قابل محاسبه ست) برای بازیکن ها فرستاده میشه و اونا میتونن خودشون به صورت دستی این فرآیند رو انجام و صحت اون رو تأیید کنن.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی بتینگ ایکسچنج

خب حالا بریم سرغ استدالال ادعای دوم …

تا الان هیچ استدلالی برای این ادعا مطرح نشده! اگه پیدا کردید برای من هم بفرستین 🙂

یعنی این شک وجود داره که ضریب ها به صورت تصادفی تولید نشده باشن و کاملاً به صورت مهندسی شده از روزها یا حتی ماه ها قبل طوری تولید شده باشن که به طور نامحسوس جیب بازیکن های بیچاره رو خالی کنن.

چرا بازی انفجار منصفانه نیست؟

از اونجایی که بازم خیلیا هستن که حوصله خوندن ندارن نتیجه استدلال رو اول میگم بعد بیشتر توضیح میدم. اگر ادعای سایت مبنی بر تصادفی بودن درست باشه ۷۳ درصد مواقع ضریب باید بالای ۱.۵ باشه و تا بیشتر از ۵۰۰۰ برابر میتونه بره! یعنی اگر فرض کنیم شما هر دفعه ۱۰,۰۰۰ تومان روی ضریب ۱.۴۹ شرط ببندید به ازای هر ۴ دست به طور متوسط سه بار برنده و یک بار بازنده میشید که درنهایت ۴۷۰۰ تومن سود می کنید. یعنی هر ۴ دست ۴,۷۰۰ تومن سود، هر ۴۰ دست ۴۷,۰۰۰ تومن، هر ۴۰۰ دست ۴۷۰,۰۰۰ تومن و … مثل یک ماشین پول، براتون پول تولید میکنه ! ولی خب در عمل این اتفاق نمیوفته و تعداد ضریب های بالای ۱.۵ کم‌تر از ۷۳ درصده،تقریبا ۳۵ درصد ( بعد بررسی تعداد بیش از ۵۰۰ دور از بازی به دست اومده) که خودش ثابت میکنه اعداد تصادفی تولید نشدن!

من حتی برای این کار یک ربات هم نوشتم که با اگورتمی بر پایه چیزی که بالا توضیح دادم ساعت ها در این سایت بازی کرد و اطلاعاتش رو بررسی کردم.

خب حالا میرسیم به جزییات اینکه احتمال رو از کجا آوردم، ولی قبلش باید بررسی کنیم که ضریب چطور محاسبه میشه، برمیگردم به مقاله‌ای خود سایت که نحوه تولید ضریب رو توضیح میده، مرحله به مرحله پیش میریم.

۱-یک عبارت هش SHA256 به صورت تصادفی تولید میشه. مثلاً :

1bdf37e491ec2c0e02c1d731460f247c21319772829af19f619ce882f76614d67

۲- ۱۳ رقم اول رو جدا میکنیم:

1bdf37e491ec2c

۳-از مبنای ۱۶ به مبنای ۱۰ میبریم که میشه:

13341655894780972

۴-حالا با این فرمول ضریب به دست میاد :

1y=4503599627370496 // یه عدد ثابت
1x=3341655894780972; // عددی که ما از بردن به مبنای ۱۰ به دست آوردیم
12z = 1+0.99*x/(y-x) // ضریب
3,8471596714 = 1+0.99*(3341655894780972)/(4503599627370496-3341655894780972)

برای مثال ما ضریب میشه ۳.۸۴

▬ این مطلب را هم بخوانید:  برنده شدن در بازی انفجار، استفاده از دنباله اعداد فیبوناچی

حالا میرسیم به اینکه اون ۷۳ درصد از کجا اومده، توی این فرمول ما همیشه ۱۳ رقم اول از هشی که تصادفی تولید شده رو برمیداریم و به مبنای ۱۰ می‌بریم و در فرمول میذاریم، اگه یکم دقت کنید متوجه میشید که از این ۱۳ رقم فقط دو رقم اول (از سمت چپ) هستن که توی فرمول میتونن تأثیر بذارن، بقیه ارقام پس از بردن به مبنای ۱۰ و قرار گرفتن در فرمول تقریباً بی تأثیر میشن. حالا کافیه تعداد حالت‌هایی که اون دو رقم اول میتونن داشته باشن و اینکه در هر حالت ضریب چند میشه رو حساب کنید تا احتمال اومدن هر ضریبی رو بتونید محاسبه کنید.

من برای این کار یک تابع نوشتم که احت۹مال ضریب های مختلف رو بهم میداد.

نتیجه گیری

حدس میزنم صاحبان سایت درست میگن، اون هش اولیه به صورت تصادفی تولید میشه ولی چیزی که اونا به ما نمیگن اینکه که بعد از محاسبه ضریب میتونن تصمیم بگیرن که از این هش استفاده کنن یا اون رو بندازن سطل آشغال. یعنی یه جورایی از بین ضریب هایی که تصادفی تولید شدن اونایی رو که دوست دارن رو گلچین میکنن.

بد نیست این نکته رو هم بگم که طبق معلومات من تمام ربات ها و افرادی که میگن میتونن ضریب رو پیشبینی کنن تقلبی ان چون هیچ‌کس غیر از صاحبان سایت از ضریب اطلاع نداره و به دست آوردنش هم تقریباً غیر ممکنه پس وقتتون رو برای پیدا کردن ربات تلف نکین یا بهتر بگم وقتتون و پولتون رو برای این بازی تلف نکنید.

در ابتدا این پست هم توضیحات کامل مهندس علیرضا تبریزی؛ کارشناس آی.تی و برنامه‌نویس و برای شما همراهان مجله دنیای شرط بندی آماده کردیم که امیدواریم لذت ببرید.

  • تبلیغاتads right
    تبلیغاتads left
    تبلیغاتcanonbet
    error: Content is protected !!