تبلیغات

ورق 2 بزرگ (Big Two)

آشنایی با بازی ورق 2 بزرگ (Big Two)

در این مطلب قصد داریم یک بازی کارتی هیجان انگیز یعنی بازی ورق 2 بزرگ (Big Two)، را به شما معرفی کنیم و تمام قواعد و قوانین آن را بررسی کنیم. اگر دوست دارید با این بازی کاملا آشنا شوید، حتما این مطلب را تا آخر دنبال کنید.

معرفی بازی دوی بزرگ

بازی ورق 2 بزرگ (Big Two)، یک بازی ورق در اصطلاح بالارونده است. یعنی بازیکنان باید هر بار کارت با رتبه بالاتر بازی کنند.

این بازی احتمالاً در حدود سال ۱۹۸۰ در ساحل چین ایجاد شده است. پس از آن در شانگهای، هنگ کنگ، تایوان و همچنین در فیلیپین و سنگاپور بسیار محبوب شد. و در ادامه به برخی از کشورهای غربی نیز سرایت کرد.

بازی ورق 2 بزرگ یا دوی بزرگ (در انگلیسی Big Two)، چندین نام جایگزین دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • اولین نام‌های جایگزین عبارتند از Big Two, Big Deuce or Deuces: این نام‌ها، نام‌هایی هستند که معمولا در دنیای انگلیسی زبان (عمدتا ایالات متحده آمریکا و استرالیا) استفاده می‌شود.
  • همچنین Da Lao Er (大老二) یا دا لائو ار نیز چینی ماندارین است و در لغت به معنای «دو بزرگ قدیمی» است، اما یک معنای مبتذل نیز دارد.
  • Choh Dai Di یا ساده‌تر Dai Di که به شکل 鋤大地 یا 鋤大D (در این نوع نوشتن از حرف D انگلیسی نیز برای آخرین هجا استفاده می‌شود) نیز نوشته می‌شود، مشخص نیست دقیقا که این اصطلاح از چه گویش چینی سرچشمه می‌گیرد.
  • در زبان کانتونی، «di2» یک اصطلاح عامیانه برای این دو در بازی‌های ورق است. به نظر می‌رسد اولین روش نوشتن آن معنای تحت اللفظی مرتبط با زمین داشته باشد، اما در واقع، مانند «D»، فقط یک تقریب آوایی است.
  • Bu Bu Gao Sheng (步步高升) («گام به گام بالاتر می‌رود») نام دیگری است که برای این بازی در تایوان استفاده می‌شود.
  • Pusoy Dos نام معمولی است که در فیلیپین استفاده می‌شود، با تاکید بر هجای دوم Pusoy. این به انگلیسی به عنوان «Poker Two» ترجمه می‌شود – «Pusoy» نام فیلیپینی پوکر است.
  • در هلند Sjalaliën نامیده می‌شود.

بازیکنان و کارت‌ها در بازی ورق دوی بزرگ (Big Two)

انواع زیادی از این بازی وجود دارد اما ما در اینجا آن نوع از بازی را که در چین متداول است شرح خواهیم داد.

بهترین حالت بازی با چهار بازیکن انجام می‌شود که هر بازیکن برای خودش بازی می‌کنند. (بازی با سه یا دو بازیکن نیز امکان‌پذیر است.)

برای انجام بازی ورق دوی بزرگ (Big Two)، یک بسته ورق استاندارد ۵۲ کارتی استفاده می‌شود که کارت‌ها از بالا به پایین رتبه‌بندی می‌شوند. (از سمت چپ به راست، از بالاترین رتبه به پایین‌ترین رتبه نوشته شده‌اند):

2-A-K-Q-J-10-9-8-7-6-5-4-3

همچنین یک مرتب سازی نیز برای خال‌ها وجود دارد؛ این مرتب سازی از بالا به پایین عبارتند از: پیک، دل، گشنیز، خشت.

هدف از انجام بازی 2 بزرگ

هدف بازی این است که با بازی‌کردن کارت‌ها بر روی میز، اولین کسی باشید که از شر همه کارت‌های خود خلاص می‌شوید. کارت‌ها را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب‌های خاصی بازی کرد. اگر نمی‌توانید اولین نفری باشید که همه کارت‌های خود را بازی می‌کند، پس هدف شما باید این باشد که وقتی بازیکن دیگری تمامی کارت‌های خود را بازی می‌کند، شما تا آنجا که ممکن است کارت‌های کمتری داشته باشید.

ترکیبات کارت‌های قابل بازی

چهار نوع ترکیب کارت قانونی برای بازی وجود دارد: تک کارت (single)، جفت (pairs)، سه تایی (triples) و گروه پنج‌تایی کارت (five card).

تک کارت (Single)

تک کارت‌ها، از 2 (بالا) به سمت پایین 3 (پایین)، رتبه بندی می‌شوند. و بین کارت‌های هم رتبه، کارت با خال بالاتر، کارت با خال پایین‌تر را می‌بَرَد.

جفت (Pairs)

یک جفت کارت با رتبه مساوی.

در این بخش، دوها بالاترین هستند و سه‌ها پایین ترین.

هر جفتی که رتبه بالاتری داشته باشد، جفتی را که رتبه‌های پایین‌تری دارد شکست می‌دهد. بین جفت‌های دارای رتبه‌بندی مساوی، جفتی که خال بالاتری را دارد بهتر است. برای مثال 9 خشت – 9 پیک، رتبه بهتری از 9 دل و 9 گشنیز دارد، زیرا پیک بالاتر از دل است، اما بی بی گشنیز – بی بی خشت، جفت کارت سرباز دل – سرباز پیک را می‌زند زیرا بی بی ها رتبه بالاتری از سربازها دارند و آن ها را می‌زنند.

سه تایی (Triples)

سه کارت با رتبه مساوی.

3 تا کارت با شماره 2، بالاترین رتبه را دارد، سپس آس‌ها، بعد شاه ها و الی آخر. و در آخر 3 کارت با شماره 3، پایین‌ترین رتبه را دارند.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی بازی کارتی پادشاهان در گوشه (Kings In The Corners)
گروه پنج‌تایی کارت (Five Card)

پنج نوع ترکیب پنج پنج‌تایی قابل بازی وجود دارد. به ترتیب از نظر رتبه از بالا به پایین عبارتند از: مستقیم یا استریت (straight)، همسطح یا فلاش (flush)، خانه کامل یا فول هَوس (full house)، چهارتایی (four of a kind)، استریت فلاش (straight flush).

مستقیم یا استریت (Straight)

مستقیم یا استریت (straight)، از 5 کارت تشکیل می‌شود که رتبه‌های متوالی دارند و خال‌های ترکیبی.

استریت با رتبه بالاتر، بدون توجه به خال کارت ها، یک استریت پایین‌تر را شکست می‌دهد.

زمانی که رتبه‌ها با هم یکسان باشد، این خال کارت‌ها است که رتبه بالاتر را مشخص می‌کند. برای مثال ترکیب شاه خشت، بی بی گشنیز، سرباز گشنیز، 10 دل، 9 دل، رتبه بالاتری نسبت به ترکیب بی بی پیک، سرباز خشت، 10 خشت، 9 خشت، 8 خشت دارد و آن را شکست می‌دهد.

در استریت، دوها رتبه بالا نیستند، بلکه در پایین‌تر از 3ها قرار دارند. بنابراین بالاترین رتبه را ترکیب آس، شاه، بی بی، سرباز و 10 دارد که شامل آس پیک می‌شود.

آس‌ها می‌توانند بعنوان پایین ترین رتبه نیز به حساب بیایند و ترکیب استریت آس، 2، 3، 4 و 5 را بسازد که استریت پایین‌تری نسبت به ترکیب 2، 3، 4، 5 و 6 می‌باشد. همچنین از ترکیب 3، 4، 5، 6 و 7 نیز رتبه پایین تری دارد و از آن شکست می‌خورد.

یک کارت آس می‌تواند در اول یا آخر یک ترکیب استریت استفاده شود، اما استفاده از آن در وسط ترکیب استریت مجاز نیست. بنابراین ترکیب‌هایی همچون 3، 2، آس، شاه و بی بی یا ترکیبی همچون 2، آس، شاه، بی بی و سرباز، ترکیب‌های استریت مجاز و قابل قبولی نیستند.

همسطح یا فلاش (Flush)

یک ترکیب فلاش شامل پنج کارت با خال یکسان است. یک فلاش در خال با رتبه بالاتر، صرف نظر از رتبه کارت ها، ترکیب فلاش در خال پایین‌تر را می‌زند.

بین دو فلاش با خال یکسان، آن یکی که کارت با رتبه‌های بالاتری را دارد، بهتر است. بنابراین برای مثال دل 9 -دل 7 -دل 6-دل 5 -دل 3، ترکیب فلاشی شامل کارت‌های 2 گشنیز – سرباز گشنیز -9 گشنیز -6 گشنیز – گشنیز 4 را می‌بَرَد.

خانه کامل یا فول هَوس (Full House)

ترکیب فول هَوس، شامل سه کارت با یک رتبه‌ی یکسان و دو کارت از یک رتبه دیگر است.

بین دو ترکیب فول هاس، فول هوسی که سه‌تایی آن دارای رتبه بالاتری باشد، بهتر است. به عنوان مثال ترکیب فول هوس 9-9-9-4-4 ترکیب فول هوس 8-8-8-K-K را شکست می دهد. زیرا 9 از 8 بالاتر است.

چهارتایی (Four Of A Kind)

ترکیب چهارتایی (four of a kind)، از هر چهار کارت هم رتبه به اضافه یک کارت پنجم با هر رتبه‌ای تشکیل شده است. کارت پنجم باید حتما برای تشکیل این ترکیب در آن گنجانده شود. چهار کارت مساوی به تنهایی یک ترکیب قابل بازی نیستند.

بین دو چهارتایی از یک خال، رتبه چهار کارت مشخص می کند که کدام بالاتر است.

استریت فلاش (Straight Flush)

یک استریت فلاش، شامل پنج کارت متوالی با خال یکسان است. کارت‌های شماره 2، رتبه پایین‌تر از کارت‌های شماره 3 دارند و کارت‌های آس نیز همچون استریت، یا بالا یا پایین هستند.

رتبه بالاترین کارت مشخص می‌کند که بین 2 استریت فلاش، کدام یکی بالاتر است. بین 2 استریت فلاش هم‌رتبه، آن که خال با رتبه بالاتری دارد، بهتر است. بنابراین رویال فلاش در پیک‌ها یعنی پیک آس، پیک شاه، پیک بی بی، پیک سرباز و پیک 10، بالاترین استریت فلاش است و بهترین ترکیب 5کارتی می‌باشد.

توضیح مختصر در مورد ترکیب‌ها

یک ترکیب را فقط می‌توان با یک ترکیب بهتر با همان تعداد کارت شکست داد. بنابراین ترکیب تک کارت تنها با یک کارت بهتر، یک جفت با یک جفت بهتر و یک سه‌تایی با یک سه‌تایی بهتر می‌تواند شکست بخورد. شما نمی‌توانید برای مثال از یک سه تایی برای شکست دادن یک جفت یا از یک استریت برای شکست دادن یک ترکیب سه تایی استفاده کنید. اما با این حال، یک گروه پنج کارتی را می‌توان با یک گروه پنج کارتی از نوع قوی‌تر شکست داد. مثلا هر فلاش هر استریتی را می‌زند، هر فول هَوسی هر استریت یا فلاشی را می‌زند، هر ترکیب چهارتایی نیز هر استریت، فلاش یا فول هَوسی را می‌زند. و هر استریت فلاشی، تمامی انواع دیگر ترکیب‌های 5 کارتی را شکست می‌دهد.

توجه داشته باشید که اگرچه ترکیب‌های قابل بازی در بازی ورق 2 بزرگ شبیه به دست‌های پوکر هستند، اما تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  شیوه بازی کردن در بازی کارتی سرباز (Knaves)

به عنوان مثال، در این بازی، ترکیب «دو جفت» وجود ندارد، و اگرچه یک چهارتایی برای تکمیل ترکیب به کارت پنجم نیاز دارد، یک سه تایی نمی‌تواند با کارت‌های اضافی همراه شود (مگر اینکه این کارت‌ها آن را به چهارتایی یا یک فول هَوس تبدیل کنند).

پخش کارت در بازی ورق 2 بزرگ

توزیع کارت و بازی معمولاً در خلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام می‌شود. هر بازیکنی می‌تواند ابتدا بعنوان اولین بازیکن، کارت‌ها را پخش کند. پس از آن، برنده هر دست، دست بعدی را پخش می‌کند. دیلر کارت‌ها را بر می‌زند و بازیکن سمت راست دیلر کارت‌ها را کات می‌کند.

دیلر کارت‌ها را یکی یکی پخش می‌کند، از بازیکنی سمت چپ شروع می‌کند و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت ادامه می‌دهد تا زمانی که همه کارت‌ها پخش شوند. بنابراین هر کس یک دست از ۱۳ کارت خواهد داشت که می‌تواند آن‌ها را نگاه کرده و مرتب کند.

نحوه انجام بازی کارتی ورق 2 بزرگ

بازیکنی که سه کارت خشت در اختیار دارد شروع می‌کند و باید این کارت را به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک ترکیب قانونی بازی کند. فردی که در سمت راست این بازیکن قرار دارد، در مرحله بعدی بازی می‌کند و به همین ترتیب دور میز بازی انجام می‌شود.

وقتی نوبت بازی به شما رسید، یا باید از بازی کردن بگذرید (یعنی کارتی بازی نکنید و نوبت بازیکن بعدی می‌شود) یا با بازی ترکیبی بالاتر از همان تعداد کارت، ترکیب بازی‌شده‌ی قبلی را شکست دهید.

همه بازی‌ها با قرار دادن کارت‌ها رو به بالا در مرکز میز انجام می‌شود، به طوری که یک پشته تشکیل می‌شود. این کار در صورت لزوم برای چندین دور ادامه می‌یابد، تا زمانی که همه بازیکنان به جز یکی از بازیکنان پشت سر هم از بازی کردن صرف نظر کنند و هیچ کس نتواند یا نخواهد آخرین ترکیب بازی‌شده را شکست دهد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، انبوه کارت‌های بازی شده، بصورت رو به پایین در کنار گذاشته می‌شوند (یا در بسیاری از جاها، بازیکنان فقط تمام کارت‌های بازی‌شده را به صورت پشته‌ای روی میز می‌گذارند). شخصی که بالاترین بازی را انجام داده است (بقیه بازیکنان بازی را به بعدی پاس داده‌اند) دوباره با بازی کردن هر کارتی یا ترکیبی قابل بازی از کارت‌ها شروع می‌کند.

این نکته را در نظر بگیرید که شما فقط به این دلیل که قادر به شکست دادن یک کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌ها هستید هرگز متعهد به انجام آن نیستید. یعنی ممکن است شما کارت‌های بالای خود را برای یک فرصت بهتر نگه دارید و گاهی اوقات از نوبت خود برای بازی بگذرید. وقتی نوبت شما دوباره می‌رسد، عبور کردن از بازی در نوبت‌های قبلی، مانع از بازی شما در این نوبت نمی‌شود.

همه‌ی بازیکنان مجاز هستند که بدانند بازیکنان دیگر در هر زمانی چند کارت در دست دارند. بنابراین اگر از شما سوال شد باید صادقانه پاسخ سوال را به آن‌ها بدهید.

برنده شدن در بازی ورق 2 بزرگ

اولین بازیکنی که موفق شود تمام کارت‌هایی را که در دست دارد را بازی کند برنده بازی می‌شود. به محض اینکه این اتفاق می‌افتد، بازی تمام می‌شود و به دست‌ها امتیاز داده می‌شود. دیگر بازیکنان با شکست دادن کارت(های) نهایی که توسط برنده بازی می‌شود، فرصتی برای خلاص شدن از شر کارت‌ها ندارند.

امتیازدهی به بازیکنان در بازی ورق 2 بزرگ

تمام بازیکنان به غیر از برنده، برای کارت‌هایی که در دستشان باقی مانده است، امتیاز جریمه می‌گیرند.

اگر ۹ کارت یا کمتر داشته باشید، جریمه به ازای هر کارت یک امتیاز است، اگر ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ کارت داشته باشید، دو امتیاز به ازای هر کارت، و اگر هر ۱۳ کارت را داشته باشید، سه امتیاز به ازای هر کارت (یعنی ۳۹ امتیاز) به شما بعنوان جریمه داده خواهد شد. برنده، بدون کارت است و هیچ امتیاز پنالتی برای دست دریافت نمی‌کند.

این بازی اغلب برای پول انجام می‌شود. در این حالت، قبل از شروع بازی، بازیکنان با یک شرط – به عنوان مثال 10 هزارتومان در هر امتیاز – موافقت می‌کنند و در پایان جلسه هر جفت از بازیکنان با توجه به تفاوت بین امتیازات خود به توافق می‌رسند. هنگامی که برای پول بازی می‌کنید، اگر کسی که بعد از شما بازی می کند فقط یک کارت داشته باشد، باید اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید تا مانع برنده شدن او شوید:

▬ این مطلب را هم بخوانید:  معرفی پنج بازی کارتی برای معاشرت

اگر تک کارت ها در حال بازی هستند، باید بالاترین کارت خود را بازی کنید.

اگر نوبت شماست که اولین ترکیب را قرار دهید، در صورت امکان باید ترکیبی از بیش از یک کارت را وسط بگذارید. در غیر این صورت باید بالاترین کارت خود را وسط قرار دهید.

اگر این اقدامات احتیاطی را نادیده بگیرید و در نتیجه فرد بعد از شما با بازی تک کارت خود برنده شود، باید ضرر هر سه بازیکن را شما بپردازید.

انواع مختلف بازی 2 بزرگ

تنوع بسیار زیادی از بازی ورق Big Two وجود دارد. از لحاظ مختلف، این انواع با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال، یکی از وب‌سایت‌های چینی، از نام‌های Da Lao Er و Bu Bu Gao Sheng برای بازی کمی متفاوت با بازی توضیح داده شده در اینجا استفاده کرده است. به گفته این سایت، در دائو لائو ار یا بو بو گائو شنگ هیچ فلاشی وجود ندارد و نمی‌توان از یک فول هَوس برای شکست دادن استریت استفاده کرد. چهارتایی یک فلاش استریت را می‌توان خارج از نوبت بازی کرد تا هر ترکیبی را شکست دهد. وقتی کسی برنده می‌شود، بقیه اگر ۱۰ کارت یا کمتر داشته باشند به ازای هر کارت ۱ یا اگر ۱۱ کارت یا بیشتر داشته باشند به ازای هر کارت ۲ امتیاز می‌گیرند.

تنوع در جهت بازی

برخی از مردم در جهت عقربه‌های ساعت بازی می‌کنند. این امر به ویژه در آمریکا رایج است، جایی که تقریباً تمام بازی‌های ورق در آن جهت انجام می‌شود. بازی در جهت عقربه‌های ساعت در اندونزی نیز مرسوم است.

برخی از افراد دست‌ها را یکی در میان، در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در جهت عقربه‌های ساعت بازی می‌کنند که مزیت یا مضرات بازی بعدی پس از یک حریف خاص را خنثی می‌کند. (کسی که بلافاصله بعد از یک بازیکن ضعیف بازی می‌کند در مزیت است).

تنوع در توزیع کارت و شروع بازی

برخی افراد، این بازی را طوری بازی می‌کنند که «بازنده» هر دست، اولین ترکیب را در دست بعدی بازی می‌کند. بازنده بازیکنی است که بیشترین کارت را در پایان بازی داشت.

اگر برای اکثر کارت‌ها تساوی وجود داشته باشد، آن‌هایی که در تساوی نقش دارند باید کارت‌های خود را در معرض نمایش بگذارند و هر کدام بزرگترین ترکیب قابل بازی را از کارت‌های خود تشکیل دهد. دیلر و شروع کننده بعدی، بازیکنی خواهد بود که ترکیبش کمترین تعداد کارت را داشته باشد یا در صورت تساوی، ضعیف‌ترین این ترکیب‌ها باشد.

در اندونزی، یک نوع از بازی ورق 2 بزرگ انجام می‌شود که ده توزیع کارت به طول می‌انجامد. فقط اولین توزیع کارت دور توسط بازیکنی که کارت 3 خشت را دارد، آغاز می‌شود. ۹ توزیع کارت بعدی توسط کسی که دور قبلی را برنده شده استف شروع می‌شود و این بازیکن می‌تواند با هر کارت قانونی یا ترکیبی شروع کند.

تنوع در رتبه بندی خال‌ها

در بازی Pusoy Dos که در فیلیپین بازی می‌شود، ترتیب خال‌ها از بالا به پایین الماس، دل، پیک، گشنیز است. در این مورد بازیکنی که گشنیز 3 را در اختیار دارد بازی را شروع می‌کند نه بازیکنی که 3 خشت را دارد.

برخی از بازیکنان در تایوان و در هنگ کنگ گشنیزها و خشت‌ها را با هم عوض می‌کنند، به طوری که رتبه‌بندی کارت‌ها ترتیب عبارت است از: پیک (بالا)، دل، خشت، گشنیز (کم) . در این جا نیز بازی با بازیکن دارای گشنیز ۳ شروع می‌شود.

تنوع در استفاده از کارت 2 و آس در فلاش استریت و استریت

بعضی بازیکنان معتقدند که A-2-3-4-5 به جای پایین‌ترین ترکیب نوع فلاش استریت یا استریت، بالاترین است. برخی اینطور بازی می‌کنند که ۲-۳-۴-۵-۶ بالاترین ترکیب است و A-2-3-4-5 را شکست می‌دهند، که به نوبه خود این ترکیب نیز، A-K-Q-J-10 را شکست می‌دهد. برخی طوری بازی می‌کنند که ۲-۳-۴-۵-۶ بالاترین ترکیب است، اما A-2-3-4-5 پایین‌ترین است.

از طرفی، برخی به هیچ وجه ترکیب A-2-3-4-5 را به عنوان یک فلاش استریت یا استریت مجاز نمی‌دانند.

تنوع در بازی بدون سه‌تایی و فلاش

برخی بدون ترکیب سه‌تایی و فلاش بازی می‌کنند. بنابراین فقط کارت‌های تک، جفت‌ها و ترکیب‌های ۵ کارتی را می‌توان بازی کرد و تنها ترکیب‌های ۵ کارتی استریت، فول هوس، چهارتایی و استریت فلاش هستند.