استراتژی پوکر نکات

استراتژی پوکر؛ برای افراد مبتدی و حرفه ای

موارد اولیه در استراتژی پوکر

تصمیم گیری برای پوکربازان جدید

تصمیم بگیرین که آیا می خواین استراتژی پوکر رو برای خوش گذرونی یاد بگیرین یا برنده شدن. بازی کردن در سطحی که بطور مرتب برنده بشین نیازمند هر دو مورد زمان و تلاش هست. به عبارت دیگه، باید براش کار کنین. اشکالی نداره که برای لذت بردن پوکر بازی کنین، اما دلیلی هم نداره که برای باختن نقشه بکشین، حتی اگر برای خوشگذرونی بازی می کنین. اگرچه تصمیم برای اینکه می خواین چه نوع بازیکنی باشین قبل از شروع تصمیم ها و دورهای بازی رو براتون آسون تر می کنه.

تصمیات خوب بگیرین ؛ نتیجه خودش میاد

حتی بهترین پوکر بازهای دنیا هم بعضی بازی ها رو می بازن. این اشتباه رو نکنین که هر دفعه انتظار برد داشته باشین. هدف شما باید بازی کردن با بهترین توانائی تون در هر دور بازی باشه. اگر اینطور باشه، کارت ها و بردها همینطور که بهتر میشن خودشون ردیف میشن.

ریاضیات در استراتژی پوکر

پوکر یک بازی ریاضی هستش، و اون یک بازی اطلاعات ناقصه. این شاید پیچیده بنظر بیاد، اما واقعا اینطور نیست. در سطح ابتدائی، بردن تو پوکر با انتخاب دست شروع کننده  بازی آغاز میشه. اگر شما اغلب پات رو با دست برنده بیشتر از رقیب تون شروع کنین، بیشتر از حریف تون برنده خواهید شد.

فراتر از دست های شروع کننده

انتخاب دست های شروع کننده اصولا مهمه، اما فقط یه تیکه از پازل استراتژی پوکر هستش. وقتی که تو چارچوب دست شروع کننده استاد شدین و فهمیدین که روی میز چطور نسبت به حالت شما تغییر می کنن، ناحیه بعدی که باید روش کار کنین بازی تون برای بقیه دست هست. ناحیه ای که بازیکن های حرفه ای رو از آماتورها جدا می کنه اینه که بازیکن های حرفه ای تمایل به به بازی کردن خیلی بهتر از رقیب شون در طول بقیه دست دارن، بعد از اینکه تصمیمات برای دست شروع کننده گرفته میشن.

این بخصوص درسته با درنظر گرفتن اینکه تصمیات در پایان هر دست گرفته میشن. این مهارت ها شامل شانس های پات، تشخیص الگوهای شرط بندی، بلوف زدن و استفاده از موضع گرفتن هستند. سالهای ضروری برای استاد شدن تو وسط کار و بازی آخر ارزش تلاش کردن رو دارند، چون حتی پیشرفت های کوچیک تو توانائی های بازیکن تاثیر عظیمی روی بردن های کل زندگی بازیکن میزارن. یک راه عالی برای یادگیری استفاده از منایع رایگان در دسترس در مدرسه استراتژی پوکر ماست. که در اون فرصت های زیادی برای تمرین و بهبود بازی تون وجود داره.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  با رو شدن کارت بالاتر در فلاپ ، با KK یا QQ چه کنیم؟

اجتناب از منحرف شدن

یک مهارت-اصلی دیگه باید قسمتی از استراتژی پوکر بازیکن برنده باشه، اجتناب از کج شدنه. حریف شما از احساسات شما بر ضدتون استفاده خواهد کرد. فقط اگر که بهشون اجازه بدین. بازی احساسی منجر به تصمیمات بد و باختن پول میشه. کج شدن و داغ کردن می تونن برای هر کسی اتفاق بیافتن. گاهی تنها راه چاره رها کردن بازیه. اشکالی نداره، ده دقیقه بعد هم بازی سر جاش خواهد بود. در واقع فردا هم اونجا خواهد بود.

استراتژی پوکر نکات

نکات مهم استراتژی پوکر پیشرفته تر

استایل های مختلف بازی پوکر

یکی از چیزهایی که بازی پوکر رو خیلی محشر میکنه رویکرد های بسیار متنوع، استایل ها و شیوه های بازیه. بیشتر استایل ها می تونن به ترکیب موارد زیر تقسیم بشن:

  • سفت گرفتن: یک رویکرد که برای احتیاط، بازی کردن نسبتا دست های کمتر و ریسک نکردن زیاد ارزش قائل میشه.
  • .شل گرفتن: نقطه مقابل سفت گرفتن، بازی کردن تعداد زیادی دست با تمایل زیاد به قمار کردن.
  • . تهاجمی: یک رویکرد که شامل بت گذاشتن زیاد، پات های باز و بزرگ هستش برای اینکه بقیه رو تحت فشار بزارین.
  • . منفعل نقطه مقابل تهاجمی، اغلب کال کردن بیشتر از بت گذاشتن، اجازه به حریف که اقدام رو نامشخص ها رو دیکته کنه.

به رویکرد تون موقع بازی کردن فکر کنین. آیا هیچکدوم از این اصطلاحات شما رو توصیف می کنه؟

اگر جواب شما همه اونها یا هیچکدوم هستش، جای خوبی قرار دارین. توانائی تغییر دنده و عوض کردن استایل تون در میز بازی پوکر خیلی مفیده. همینطور که بازی کردن خیلی سفت و قرص با هر استایلی هم شما رو قابل پیش بینی می کنه. اگرچه، ما پیشنهاد می کنیم که بازیکن های که تازه شروع می کنن روی ترکیب ؛تهاجمی-سفت؛ تمرکز کنند.

اتخاذ این استایل باعث میشه شما با بت گذاشتن تهاجمی احساس راحتی کنین. برای موفقیت طولانی مدت حیاتیه، در حالیکه تلاش برای بازی کردن خوب در بیشتر دست ها قبل از برگردوندن می تونه بهتون کمک کنه که منظبط باشین و از وارد شدن به خیلی از شرایط سخت با دست های حاشیه ای اجتناب کنین. همینطور که تجربه تون بیشتر میشه. بازی تون بهبود پیدا میکنه. می تونین دست تون رو شل کنین. استایل تون رو تغییر بدین، اما همیشه باید سعی کنین که تهاجمی بمونین.

استراتژی پوکر

درک اهمیت پوزیشن ها و استراتژی پوکر

دیلر یا دکمه، معمولا آخرین بازیکنی هست کار اقدام می کنه، و آخر اقدام کردن یک مزیت تاکتیکی هست که شما از قبل می دونین حریف هاتون چطور بازی کردن. پوزیشن دیلر بعد از هر بازی تغییر می کنه تا این مزیت بین همه بازیکن ها تقسیم بشه و بازی عادلانه باشه.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  مفاهیم بنیادی پوکر: آشنایی با سهم شانس فولد (Fold Equity)

برای استفاده از این حاشیه تاکتیکی به نفع خودتون، معمولا عاقلانه تره که دست های بیشتری در پوزیشن ؛دیرتر؛ (برای مثال بعد از اینکه بیشتر بازیکن ها اقدام کرده باشند) بازی کنیم نه وزیشن زودتر. بازیکن های خوب معمولا لازم های دست شروع کننده شون رو در پوزیشن دیرتر راحت می گیرن. چون مزیت های اضافی پوزیشن بهشون امکان منعطف بودن و انتخاب های بیشتر در همینطور که دست بازی میشه رو میده.

اگر شما با رقبایی بازی می کنین که قبل از شما اقدام کردن، گفته شده که شما روی اونها پوزیشن دارین. در حالیکه اونها پوزیشنی ندارند. این برتری میتونه بزرگ باشه.

مطمئن بشین که بلوف های شما منطقی باشن

انتخاب دست های خوب همیشه خیلی مهمه، همینطور هم فهمیدن اینکه هر چه رقیب های بیشتری در مقابل شما باشند، امکان اینکه حداقل یکی از اونها دست بالاتری داشته باشه بیشتره. اما شما موقعیت هایی رو هم خواهید داشت که یک بلوف با زمان بندی خوب می تونه دستی رو برای شما ببره که به غیر از اون می باختین.

وقتیکه یک پوکر باز بلوف میزنه، داره سعی می کنه که به چی برسه؟ اونها دارن تلاش می کنن که حریف شون رو وادار به فولد کردن بهترین دستش بکنن. به همین سادگی. در بیشتر بازی های استراتژی پوکر اغلب دست ها آشغالن و شما می خواین که قبل از برگردوندن کارت ها، یا دست های با حاشه کم که نمی خواین چیپ های زیادی خرجشون بشه، فولدشون کنین. وقتیکه این طوری باشه. بلوف زدن خیلی مهم میشه چون یه فرصت دوباره برای بردن به شما میده.

یه بلوف موفق حریف شما رو قانع میکنه که شما کارت های تو دست تون دارین که اونها رو شکست میده، پس مهمه که به این توجه داشته باشین که دست شما چطور به نظر اونها میاد. اگر واقعا کارت هایی رو داشته باشین که می خواین فکر کنن شما دارین، آیا دست رو همونطور بازی می کردین؟ آیا داستانی که با حرکت ها تون رو میز تعریف می کنین منطقی و استواره؟

موقع بلوف زدن، مطمئن بشین که تا ته دست رو فکر کردین تا ببینین اگه داستانی که دارین میگین منطقی بنظر میاد. اگر تازه تصمیم گرفتین که با آخرین امید تون یه بت بزارین تا پات رو ببرین، شانس اینکه یه حریف باهوش اینو بفهمه بالاست.

فهمیدن شانس ها و اشتباهات در استراتژی پوکراستراتژی پوکر نکات

شانس ها یک راه ابراز احتمال یه اتفاق هستند. وقتیکه سکه رو میندازین، برای مثال یک شانس برابر برای افتادن سکه روی شیر یا خط وجود داره – ما می تونیم این احتمال رو یک به یک بنامیم (۱/۱، یا برابر) – برای هر بار که روی شیر می افته، احتمال داره که روی شیر هم یکبار بیافته. حالا به شانس انداختن یه تاس شش وجهی فکر کنین: برای هر بار که روی شش فرود میاد، احتمال فرود روی یه عدد دیگه بیافته پنج برابره، پس می تونیم شانس های افتادن یه شش رو ۵/۱ بگیم.

▬ این مطلب را هم بخوانید:  عوامل محدود شدن حساب کاربران توسط سایت‌ها

حالا بزارین نگاهی به شرایط متداول تو بازی پوکر بکنیم: شما چهار تا خاج دارین و منتظر آخرین خاج هستین که روی ریور بیافته، که دست شما رو فلاش میکنه و دست رو می برین. ۱۳ تا خاج تو یه دست ۵۲ تایی کارت هست، و دو تا از اونها تو دست شما هستن و دو تا دیگه روی میزه، که ۹ تا خاج باقی میزاره. کم کردن دو تا خاج تو دست شما و چهار تای دیگه روی میز، ۴۶ تا کارت ممکنه که روی ریور بیاد، نه تا که پات رو برای شما میبره – این نه تا کارت به اسم خروجی ها شناخته میشن.

پس شانس شما برای اینکه فلاش داشته باشین ۳۷/۹ هستش (۳۷ تا کارت از ۴۶ کارت به شما فلاش نمیده، در حالیکه نه تا کارت این کار رو خواهند کرد). این نسبت ۳۷ به ۹، و بنا بر این شانس های شما برای داشتن فلاش، بطور تخمینی ۴ به ۱ هستند.

کار کردن روی خروجی پات شانس ها

ما از مثال بالا برای کاوش ایده ؛شانس های پات؛ استفاده می کنیم. نسبت چیپ هایی که می تونین ببرین در مقابل چیپ هایی که لازم دارین تو پات بزارین.

بزار بگیم که شما دست بالا رو در برابر یک رقیب دارین، که منتظر هستین که آخرین خاج رو روی ریور بزارین. ۱۰ تا از قبل تو پات هستش و رقیب شما آخرین ۱۰ تاش رو بت میزاره. شما می تونین کال کنین. با این امید که خاج بیاد یا فولد بشه. بازی درست چیه؟ فهمیدن تعداد از چیزی که فکرش رو می کنین آسون تره.

در این موقعیت از شما می خوان که ۱۰ تا بدین تا بتونین ببرین. این شانس های پات دقیقا ۲ به ۱ هستش. اما همینطور که می دونیم، شانس فلاش کردن شما نزیدک به ۴ به ۱ هست. ریسک کردن ۴/۱ برای یک پرداخت تنها ۲/۱ بازی بدیه، شما باید فلاش تون رو فولد کنین.

اما چی میشد اگه از قبل ۹۰ تا توی پات بود وقتیکه رقیب شما آخرین ۱۰ تا شون رو میزاشت؟ در اون حالت، از شما می خوان که ۱۰ تا بدین و ۱۰۰ تا ببرین. شانس پات دقیقا ۱۰ به ۱. داشتن پیشنهاد یک پرداختی ۱۰/۱ وقتیکه یه ریسک ۴/۱ وجود داره حرکت خوبیه، دراین حالت باید کال کنین.